Automatyzacja procesu znakowania w Saint-Gobain Isover Polska Sp. z o.o.
Cele wdrożenia:
- Automatyczne oznakowanie pojedynczych produktów i całych palet
- Zapewnienie ciągłości produkcji
Korzyści z wdrożenia:
ISOVER to światowy lider wśród producentów wełny mineralnej. W Polsce marka Isover jest obecna od 1993 roku i wchodzi w skład oferty produktów budowlanych firmy Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, gdzie mieści się też fabryka Isover z dwiema liniami do produkcji wełny szklanej oraz linią wełny skalnej. Gliwicka spółka należy z kolei do grupy Saint-Gobain – światowego lidera w zakresie budownictwa, który dostarcza innowacyjne produkty i rozwiązania, uwzględniające oszczędność energii i ochronę środowiska.
Na początku roku 2006 w drodze konkursu firma Saint-Gobain Isover Polska Sp. z o.o. wybrała SKK S.A. na dostawcę stanowisk znakowania. Wybór ten wynikał z kilku powodów:
- SKK zaproponowało rozwiązanie dopasowane do potrzeb klienta,
- SKK zapewniło wysoki standard serwisu,
- Zaproponowane rozwiązanie zostało oparte o niezawodne i proste w obsłudze urządzenia firmy Mectec,
- oferta SKK była atrakcyjna cenowo.
Jerzy Ross-Żółkiewicz
W fabryce Saint-Gobain Isover Polska Sp. z o.o. w Gliwicach zostały zainstalowane dwa stanowiska znakowania.
Na pierwszym stanowisku znakowane są rolki i paczki wełny mineralnej. Specjalnie zaprojektowane automatyczne aplikatory do pracy w ciężkich warunkach przemysłowych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, sprostały wysokim wymaganiom stawianym przez firmę Saint-Gobain Isover Polska.
Dodatkowo niezawodność stanowiska znakowania została podwyższona poprzez zainstalowanie układu dwóch urządzeń pracujących w układzie Master-Slave. Dzięki temu ciągłość znakowania jest utrzymana nawet podczas niezbędnych przestojów urządzeń na uzupełnienie materiałów eksploatacyjnych (etykiety i taśma barwiąca). W przypadku wyłączenia lub awarii jednej z maszyn, druga automatycznie przejmuje jej zadanie.
Na drugim stanowisku, umieszczonym na końcu linii produkcyjnej, znakowane są palety. Aplikator drukuje i nanosi dwie etykiety na palety. Etykiety te są później wykorzystywane w gospodarce magazynowej.
Podjęte przez SKK zadanie nie było łatwe. Wysokie wymagania klienta, duża wydajność linii i skomplikowany sposób naklejania etykiet na rolki wełny mineralnej były wyzwaniem rzuconym zarówno producentowi urządzeń firmie Mectec, jak i zespołowi projektowo-wdrożeniowemu składającemu się z pracowników firm SKK i Saint-Gobain Isover Polska. Tylko dzięki ścisłej współpracy obu zespołów udało się osiągnąć wyznaczony cel. Projektantom stanowisk znakowania przyświecało zadanie dostarczenia stanowisk łatwych w obsłudze zarówno dla operatorów, jak i obsługi utrzymania ruchu. Ergonomia stanowisk jest udanym kompromisem pomiędzy łatwością a szybkością obsługi.
Pobierz case study w PDF
Rozwiązania wykorzystane w projekcie
Poznaj podobne case studies
Efektywne znakowanie w Akzo Nobel Sp. z o.o.
Swisspor Polska Sp. z o.o. wprowadza system automatycznej identyfikacji
Etykietowanie w Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o.
Wypełnij formularz
Napisz email
Skontaktuj się z nami za pomocą poczty elektronicznej
Zadzwoń
Skontaktuj się z nami telefonicznie