Automatyzacja procesu znakowania w Saint-Gobain Isover Polska Sp. z o.o.

Cele wdrożenia:

 • Automatyczne oznakowanie pojedynczych produktów i całych palet
 • Zapewnienie ciągłości produkcji

Korzyści z wdrożenia:

reka_like
Pewność działania systemu znakowania na poziomie 99%
24-7
Brak przestojów linii produkcyjnej i jej duża wydajność
wykres_wzrost
Wysoka wydajność systemu
reka_pstryk
Łatwość obsługi stanowisk znakowania
Podniesienie walorów estetycznych opakowań

ISOVER to światowy lider wśród producentów wełny mineralnej. W Polsce marka Isover jest obecna od 1993 roku i wchodzi w skład oferty produktów budowlanych firmy Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, gdzie mieści się też fabryka Isover z dwiema liniami do produkcji wełny szklanej oraz linią wełny skalnej. Gliwicka spółka należy z kolei do grupy Saint-Gobain – światowego lidera w zakresie budownictwa, który dostarcza innowacyjne produkty i rozwiązania, uwzględniające oszczędność energii i ochronę środowiska.

Na początku roku 2006 w drodze konkursu firma Saint-Gobain Isover Polska Sp. z o.o. wybrała SKK S.A. na dostawcę stanowisk znakowania. Wybór ten wynikał z kilku powodów:

 • SKK zaproponowało rozwiązanie dopasowane do potrzeb klienta,
 • SKK zapewniło wysoki standard serwisu,
 • Zaproponowane rozwiązanie zostało oparte o niezawodne i proste w obsłudze urządzenia firmy Mectec,
 • oferta SKK była atrakcyjna cenowo.

Jerzy Ross-Żółkiewicz

Kierownik Projektu, Saint-Gobain Isover Polska
Instalacja systemu etykietowania dla Saint-Gobain Isover Polska w wykonaniu firmy SKK to porządnie wykonany projekt i solidna obsługa. Szczególne słowa uznania należą się zespołowi wdrożeniowemu za innowacyjne i elastyczne podejście do tematu. Dyskusje i wspólne rozwiązywanie problemów, wynikających ze specyfiki naszej produkcji, przyniosło rezultat w postaci systemu etykietowania zbudowanego według naszych oczekiwań. Gratuluję firmie specjalistów

W fabryce Saint-Gobain Isover Polska Sp. z o.o. w Gliwicach zostały zainstalowane dwa stanowiska znakowania.

Na pierwszym stanowisku znakowane są rolki i paczki wełny mineralnej. Specjalnie zaprojektowane automatyczne aplikatory do pracy w ciężkich warunkach przemysłowych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, sprostały wysokim wymaganiom stawianym przez firmę Saint-Gobain Isover Polska.

Dodatkowo niezawodność stanowiska znakowania została podwyższona poprzez zainstalowanie układu dwóch urządzeń pracujących w układzie Master-Slave. Dzięki temu ciągłość znakowania jest utrzymana nawet podczas niezbędnych przestojów urządzeń na uzupełnienie materiałów eksploatacyjnych (etykiety i taśma barwiąca). W przypadku wyłączenia lub awarii jednej z maszyn, druga automatycznie przejmuje jej zadanie.

Na drugim stanowisku, umieszczonym na końcu linii produkcyjnej, znakowane są palety. Aplikator drukuje i nanosi dwie etykiety na palety. Etykiety te są później wykorzystywane w gospodarce magazynowej.

Podjęte przez SKK zadanie nie było łatwe. Wysokie wymagania klienta, duża wydajność linii i skomplikowany sposób naklejania etykiet na rolki wełny mineralnej były wyzwaniem rzuconym zarówno producentowi urządzeń firmie Mectec, jak i zespołowi projektowo-wdrożeniowemu składającemu się z pracowników firm SKK i Saint-Gobain Isover Polska. Tylko dzięki ścisłej współpracy obu zespołów udało się osiągnąć wyznaczony cel. Projektantom stanowisk znakowania przyświecało zadanie dostarczenia stanowisk łatwych w obsłudze zarówno dla operatorów, jak i obsługi utrzymania ruchu. Ergonomia stanowisk jest udanym kompromisem pomiędzy łatwością a szybkością obsługi.

Pobierz case study w PDF

Poznaj podobne case studies

Efektywne znakowanie w Akzo Nobel Sp. z o.o.

Głównymi elementami rozwiązania są: układ przewijający, dwie etykieciarki, dwie kamery, układ sterowania i panel operatorski. To półautomatyczne urządzenie, na które operator zakłada trzy rolki z etykietami. Pierwszą stanowią etykiety bazowe, drugą – etykiety z kodem kreskowym i trzecią – etykiety z chipem koloru (próbką koloru danej farby).
Czytaj dalej

Swisspor Polska Sp. z o.o. wprowadza system automatycznej identyfikacji

Obecnie system automatycznego znakowania produktów (8 zautomatyzowanych linii) działa we wszystkich czterech zakładach produkcyjnych firmy Swisspor w Polsce. Urządzenia zainstalowane na końcu linii produkcyjnej drukują a następnie naklejają etykiety na zapakowane wcześniej produkty. Teraz ich etykietowanie przebiega szybko i sprawnie, co pozwala na większą kontrolę nad procesem kompletacji, a tym samym zmniejsza liczbę błędów.
Czytaj dalej

Etykietowanie w Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o.

Nowy system znakowania produktów zbudowany jest w oparciu o nowoczesną maszynę Herma 362E. Została ona zaprojektowana do użytku nawet w ciężkich, wymagających warunkach, pozostając jednocześnie elegancką i kompaktową. Charakteryzuje się wysoce stabilną i wytrzymałą podstawą ze stali nierdzewnej, podobnie jak elementami odpowiadającymi za regulację i stabilizację produktów.
Czytaj dalej

Wypełnij formularz

SKK S.A.
ul. Gromadzka 54a, 30-719 Kraków  Napisz email

  Skontaktuj się z nami za pomocą poczty elektronicznej

  Zadzwoń

  Skontaktuj się z nami telefonicznie

  Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji