Komunikacja wysokiej jakości w Ceramika Paradyż sp. z o.o.
Cel wdrożenia:
- Modernizacja sieci bezprzewodowej

Korzyści z wdrożenia:
Ceramika Paradyż Sp. z o.o. to założona w 1989 roku firma rodzinna, lider i wiodący producent płytek ceramicznych w kraju oraz wizytówka polskiego przemysłu na świecie. Od początku swojej działalności napędza wzornictwo, tworząc i dostarczając najwyższej jakości, innowacyjne produkty o unikatowym designie. Firma zatrudnia blisko 1500 pracowników, a jej zapleczem jest pięć nowoczesnych zakładów produkcyjnych i najnowocześniejszy, w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania. Kolekcje produktowe Ceramiki Paradyż są komplementarne, oferując Klientom w wielu formatach płytki ścienne, podłogowe, klinkier, dekoracje szklane i elementy ozdobne. Ceramika Paradyż jest również wieloletnim Mecenasem Łódź Design Festival – największego wydarzenia poświęconego wzornictwu w tej części Europy oraz współinicjatorem akcji na rzecz poprawy estetyki w przestrzeni miejskiej. Firma stała się laureatem najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie designu i gospodarki – m.in. Dobry Wzór, iF Design, Red Dot Design Award, a także Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wewnętrznym planem do wykonania, jaki spółka wytyczyła sobie w 2018 roku, stała się modernizacja sieci bezprzewodowej na terenie wszystkich zakładów produkcyjnych. Trzy z fabryk znajdują się w Tomaszowie Mazowieckim, czwarta – w Opocznie i piąta – w Wielkiej Woli k. Paradyża. W oparciu o dobrą, wieloletnią współpracę z SKK S.A. dla Ceramiki Paradyż było naturalne, iż w celu realizacji zamierzonej inwestycji zwróci się do krakowskiego partnera. To właśnie SKK w roku 2010 zbudowała dla przedsiębiorstwa sieć bezprzewodową – najpierw w Tomaszowie Mazowieckim i sukcesywnie w pozostałych zakładach. W kolejnych latach dokonywała jej drobnych i fragmentarycznych modyfikacji, jeśli zaistniała taka potrzeba – co do tej pory było w pełni wystarczające.
Marcin Radomski
Wiedząc, że w tym przypadku będzie to wdrożenie na dużą skalę, pracownicy SKK przeprowadzili kompleksowy audyt. Wykonane pomiary wykazały i jednocześnie potwierdziły nieprawidłowości w działaniu sieci bezprzewodowej, w tym zestarzenie się urządzeń i akcesoriów sieciowych. Ponadto urządzenia te nie były już wspierane przez producenta.
Pierwotnie zastosowanym rozwiązaniem była centralnie zarządzana sieć bezprzewodowa o topologii kratowej (MESH). Przy tego rodzaju rozwiązaniu pozostano również w przypadku obecnego wdrożenia. Wymianie uległy natomiast wszystkie urządzenia, tj. punkty dostępowe oraz akcesoria tj. anteny, kable, złącza, zasilacze. Opisywane rozwiązanie oraz działania podjęte w ramach modernizacji WLAN miały identyczny charakter we wszystkich zakładach produkcyjnych. Objęty wdrożeniem obszar został nieco rozszerzony i uwzględniał przede wszystkim zewnętrzne place składowe, a ponadto pomieszczenia magazynowe i produkcyjne oraz biuro. Dotychczasowe punkty dostępowe Cisco zastąpiono urządzeniami najnowszych serii tego samego producenta. Tym samym nastąpiła migracja sieci bezprzewodowej do najnowszego standardu 802.11ac. I tak, do biur wykorzystano serię punktów dostępowych z wbudowanymi antenami. W halach produkcyjnych i magazynach zainstalowano punkty dostępowe z wbudowanymi antenami z dodatkową ochroną w postaci obudowy. Natomiast do pokrycia sygnałem radiowym placów składowych zastosowano punkty dostępowe przeznaczone do pracy na zewnątrz, z których część ma anteny wewnętrzne, a część – zewnętrzne. Sumarycznie do trzech zakładów dostarczono około 140 nowych punktów dostępowych. Do ich obsługi niezbędnym zabiegiem była aktualizacja oprogramowania posiadanych przez firmę kontrolerów sieciowych. Po jej wykonaniu kontrolery są kompatybilne z wszystkimi, nowymi punktami dostępowymi.
Zaimplementowany standard 802.11 ac sieci bezprzewodowej zapewnia bardzo duże prędkości transmisji, a jego najnowsze funkcjonalności skutkują wydajną i bezawaryjną pracą urządzeń. Z kolei wbudowany w punkty dostępowe analizator widma powoduje samoczynną ich reakcję na zmieniające się warunki środowiskowe. Wdrożona w trzech zakładach, nowoczesna sieć zapewnia większe bezpieczeństwo i generalnie jej lepszą jakość. Warto wspomnieć, że całość wdrożenia odbywała się bezinwazyjnie w stosunku do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zatem praca specjalistów z SKK nie powodowała przestojów w działaniu sieci, co było jednym z wymogów Ceramiki Paradyż.
Pobierz case study w PDF
Rozwiązania wykorzystane w projekcie
Poznaj podobne Case Studies
Komunikacja bezprzewodowa w Südzucker Polska S.A.
Niezawodna sieć bezprzewodowa w Farm Frites Poland SA
Wdrożenie i ujednolicenie sieci LAN i WLAN dla firmy Espersen
Wypełnij formularz

Napisz email
Skontaktuj się z nami za pomocą poczty elektronicznej
Zadzwoń
Skontaktuj się z nami telefonicznie