Mobilny system wydruku w Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o.

Cel wdrożenia:

 • Trwałe oznakowanie palet z wykorzystaniem kodów QR
zajac
Szybki i sprawny proces wydruku
glowa_gwiazdy
Łatwość w obsłudze systemu
reka_szesciokat
Mobilność rozwiązania
Wysoka trwałość i czytelność oznakowania
lupa_oko
Efektywna i niezawodna identyfikacja palet
Optymalizacja czasu pracy
wykres_wzrost
Wzrost automatyzacji procesów

Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. powstała w 1999 roku w Wałbrzychu. Firma stanowi europejskie centrum produkcji napędów konwencjonalnych i hybrydowych Toyoty. Produkuje silniki benzynowe, manualne i półautomatyczne skrzynie biegowe oraz – jako pierwsza jednostka Toyoty spoza Azji – zaawansowane technologicznie przekładnie hybrydowe – flagową technologię Toyoty. Wałbrzyska fabryka oraz fabryka w oddziale firmy w Jelczu-Laskowicach zaopatrują montownie samochodów Toyoty zlokalizowane w Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Turcji, RPA i Japonii. Przedsiębiorstwo rozpoczęło również samodzielną produkcję silników elektrycznych, stanowiących integralną część elektrycznego napędu przekładni hybrydowej – to znaczący krok w rozwoju swoich fabryk w kierunku elektro-mobilności. Toyota od lat potwierdza prym swojej silnej i wysokiej jakości marki w wielu rozmaitych rankingach sektora motoryzacyjnego.

Wałbrzyskie przedsiębiorstwo zapewnia i dba nie tylko o wysokiej jakości komponenty samochodowe, lecz również o efektywny przebieg procesów służących do ich wytwarzania, badania czy przechowywania. Reaguje w przypadkach, gdy którekolwiek z ogniw prowadzonej działalności nie funkcjonuje na optymalnym poziomie. Dlatego też w 2020 roku firma zdecydowała się na usprawnienie pracy personelu obsługującego składowane produkty w halach produkcyjnych i magazynowych.

Wyroby takie jak silniki i skrzynie biegów w fabrykach Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. umieszczane są na metalowych paletach, które posiadają odpowiednie oznakowanie. Do tej pory oznaczenia palet stanowiły etykiety, które niestety nie wytrzymywały warunków panujących w tego rodzaju środowisku przemysłowym. Niszczyły się, brudziły i odklejały, zatem nie ułatwiały identyfikacji palet, zwłaszcza tych, gdzie kod kreskowy był już niemożliwy do odczytu.

Dawid Podbielski

Specjalista IT, Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o.
Wdrożone rozwiązanie doskonale spełniło nasze oczekiwania. Proces duplikacji etykiet przebiegał bardzo sprawnie, a ich fachowe dobranie zapewnia nam bezproblemową i w 100% poprawną identyfikację palet. Wzrósł poziom automatyzacji procesów i generalnie nasze codzienne zadania uległy dużemu usprawnieniu.

Aby zaradzić tej sytuacji uzgodniono wymianę oznakowania palet na nowe, a w jej ramach zastąpienie dotychczasowych liniowych kodów kreskowych na dwuwymiarowe kody QR. Opracowanie odpowiedniego rozwiązania powierzono firmie SKK S.A.

Zaproponowane przez SKK mobilne stanowisko wydruku etykiet objęło autonomiczną termotransferową drukarkę etykiet, czytnik kodów 2D, przenośne źródło energii w postaci odpowiedniego powerbanku, specjalne oprogramowanie stworzone na potrzeby klienta oraz specjalizowane etykiety samoprzylepne. Działanie systemu polega na skanowaniu za pomocą czytnika kodów z dotychczasowych etykiet, wskutek czego odczytywane informacje są przekazywane do drukarki. Następnie program sterujący drukarką uruchamia wydruk duplikatu etykiety z jednoczesną zmianą kodu liniowego na kod QR. Proces skanowania wykonuje operator, dalsza część odbywa się automatycznie. W rzadkich przypadkach uszkodzonego i nieczytelnego pierwotnego kodu istnieje możliwość podłączenia klawiatury i ręcznego wpisania numeru palety, a następnie jego wydruku w postaci kodu QR. Cały system jest umieszczony na wózku dla wygodnego przemieszczania na terenie fabryki.

W ramach wdrożenia zastosowano etykiety o znakomitej przyczepności do wymagającego podłoża, jakim z pewnością jest zabrudzona i chropowata powierzchnia metalowych palet, odpornych m.in. na uszkodzenia mechaniczne, o które nie trudno na terenie hal fabrycznych i odpornych na warunki atmosferyczne – z uwagi na wystawianie części palet na zewnątrz.

Mobilny system wydruku etykiet dostarczono najpierw do siedziby firmy w Wałbrzychu, a ponieważ znakomicie się sprawdzał, nieco później Toyota zamówiła identyczny zestaw do swojego oddziału w Jelczu-Laskowicach.

Dzięki wdrożonemu rozwiązaniu oznakowano kilkadziesiąt tysięcy palet w obrębie obydwu zakładów. System pozwolił na efektywne przeprowadzenie procesu duplikacji etykiet na palety. Z pewnością przyczynił się do tego jego mobilny charakter, kompaktowe rozmiary i prostota obsługi. W efekcie obecnie palety posiadają profesjonalne – trwałe i estetyczne oznakowanie, co przekłada się na ich sprawną i niezawodną identyfikację, oszczędzając tym samym czas potrzebny na jej wykonywanie.

Zadowolenie z systemu spowodowało, że firma nawet poszerzyła jego zastosowanie, np. do druku etykiet na nowo zakupione palety czy na inne wyposażenie fabryk. Z kolei podwójne oznakowanie palet (tą samą etykietą, lecz z różnych stron) ułatwiło ich identyfikację także dla robota pobierającego wyroby z linii montażowej. Ten ostatni proces skutkował pełnym zwrotem inwestycji już w pierwszych dwóch miesiącach.

Pobierz case study w PDF

Poznaj podobne Case studies

Trwałe znakowanie w Megatech Industries Tomaszów Sp. z o.o.

Dzięki odpowiednio dobranym materiałom Megatech posiada teraz profesjonalne, trwałe oznakowanie komponentów foteli samochodowych. Ponadto proces znakowania trwa znacznie krócej, redukuje koszty oraz z pewnością jest bardziej komfortowy.
Czytaj dalej

Elastyczne znakowanie wyrobów w Sonac Uśnice Sp. z o.o.

Nowy system – podobnie jak dotychczasowy – obejmuje komputery panelowe, oprogramowanie, wagi oraz drukarki termotransferowe, przy czym w ramach wdrożenia dwa pierwsze elementy zostały zmienione. Specjaliści z SKK stworzyli rozwiązanie w środowisku Nice Label PowerForms Suite – system znakowania, w którym dodatkowo odbywa się rejestracja wydruków.
Czytaj dalej

Niezawodny system wydruku w Adamed Pharma S.A.

Nowe rozwiązanie objęło dwa zakłady produkcyjne – w Pabianicach i w Ksawerowie i łącznie kilkanaście stanowisk. Składa się z ono z serwera centralnego, stanowisk roboczych i stanowisk wydruku. Na serwerze znajdują się baza danych oraz oprogramowanie Nice Label LMS. Stanowiska robocze stanowią komputery, na których projektuje się etykiety oraz definiuje dane do ich wydruku.
Czytaj dalej

Wypełnij formularz

SKK S.A.
ul. Gromadzka 54a, 30-719 Kraków  Napisz email

  Skontaktuj się z nami za pomocą poczty elektronicznej

  Zadzwoń

  Skontaktuj się z nami telefonicznie

  Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji