Modernizacja obsługi magazynu i produkcji w PZ HTL S.A.

Cele wdrożenia:

 •  Usprawnienie procesów produkcyjnych i magazynowych
 •  Obsługa zleceń zgodnie z mechanizmem FIFO
 •  Integracja nowego rozwiązania z systemem nadrzędnym przedsiębiorstwa
 •  Automatyzacja wykonywanych operacji

Korzyści z wdrożenia:

zajac
Przyśpieszenie operacji magazynowych
zebatka_strzalki-gora
Przyśpieszenie rejestracji zadań produkcyjnych
paleta_slonce
Jednolite, trwałe oznakowanie produktów i lokalizacji magazynowych
monitor
Eliminacja dokumentów papierowych
zebatka_strzalki-kolo
Minimalizacja błędów
wykres_wzrost
Wzrost wydajności pracy

PZ HTL S.A. jest czołowym producentem sprzętu laboratoryjnego. Ponad 35-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji ręcznych systemów dozujących oraz podejmowanie działań, mających na celu poznanie potrzeb klientów, owocują tworzeniem wyrobów najwyższej jakości. Ponadto firma gwarantuje dostęp do autoryzowanego serwisu, obsługującego naprawę i kalibrację urządzeń. Posiadane certyfikaty czy stosowane, odpowiednie normy pomagają spółce w realizacji tych wymagających zadań. Są to m.in. certyfikowany System Zarządzania Jakością, System Zarządzania Środowiskiem oraz wystawiany każdemu produktowi Certyfikat Kontroli Jakości. Wyroby PZ HTL S.A., poprzez doskonale zorganizowaną sieć sprzedaży, docierają do ponad 145 dystrybutorów w 80 krajach całego świata.

W Polsce dystrybutorzy posiadają swoje przedstawicielstwa na terenie całego kraju. W ofercie firmy znajduje się obecnie 5 serii pipet automatycznych, szeroki wybór końcówek do pipet, elektroniczny pipetor z pipetami serologicznymi, dozator krokowy tzw. „stepper” ze strzykawkami, oraz różnego rodzaju akcesoria.

Dzięki bliskiej współpracy z partnerami, PZ HTL na bieżąco śledzi zmieniające się tendencje rynkowe i nowości w branży medyczno-laboratoryjnej na całym świecie. Starając się sprostać wymaganiom swoich klientów, firma kładzie silny nacisk nie tylko na tworzenie nowych wyrobów, czy modernizację już istniejących, ale również na udoskonalanie procesów służących ich produkcji.
Jednym z takich wyzwań, przed którym w roku 2016 stanęło przedsiębiorstwo, było unowocześnienie i usprawnienie procesów w zakresie logistyki i produkcji – począwszy od zakupu surowców niezbędnych do wytworzenia finalnych produktów aż do ich wysyłki do swoich klientów. Przystępując do realizacji założonego celu, PZ HTL zwróciła się do firmy SKK S.A. z prośbą o przedstawienie kompleksowego rozwiązania.

Krzysztof Chrulski

Kierownik Łańcucha Dostaw, PZ HTL S.A
Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów współpracy z firmą SKK S.A. Wdrożony system to ogromne wsparcie dla działalności firmy. Profesjonalizm pracowników SKK – czy to na etapie projektowym, czy wdrożeniowym – skutkuje ułatwieniem naszej pracy, przyśpieszeniem wszystkich procesów, co za tym idzie obsługą większej ilości zleceń, a finalnie wzrostem korzyści finansowych przedsiębiorstwa.

Miało ono również spełniać takie wymogi jak: obsługę zleceń zgodnie z mechanizmem FIFO, stabilną wymianę danych z systemem nadrzędnym przedsiębiorstwa (IFS) i możliwość współpracy z innymi systemami ERP – jeśli w przyszłości spółka zdecydowałaby się na taką zmianę.
Biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby i oczekiwania klienta, SKK przygotowała projekt systemu do mobilnej obsługi magazynu i rejestracji operacji na produkcji.

Obok powierzchni magazynowych PZ HTL posiada kilka działów produkcyjnych. Są to wtryskownia, tampodruk, montaż, kontrola jakości i pakownia. We wszystkich tych miejscach realizowana jest duża ilość operacji rejestracji danych. Do tej pory dane były rejestrowane i wprowadzane do systemu informatycznego IFS ręcznie – przepisywano je ze zlecenia na kartce do komputera. Zajmowało to sporo czasu, wnosiło opóźnienia i stwarzało niemałe ryzyko pomyłek.

Wraz z nowym rozwiązaniem z pomocą przyszła technologia kodów kreskowych (1D i 2D). System bazuje ponadto na terminalach Honeywell 6500 z wbudowanymi czytnikami kodów, komputerach stacjonarnych (panelach) z dołączonymi czytnikami Honeywell 1900 G, oprogramowaniu SKK Smart, aplikacji Nice Label oraz dedykowanym webserwisie module wymiany danych SKK WebTransfer.

W magazynie PZ HTL składowana jest bardzo duża liczba drobnych elementów zwanych detalami oraz surowców. To z nich wytwarzane są finalne wyroby, głównie pipety. Aby móc łatwo identyfikować detale oraz szybko nimi rotować w pierwszej kolejności przystąpiono do ich uporządkowania. Cała przestrzeń składowania została podzielona na lokalizacje magazynowe, które za pomocą aplikacji Nice Label służącej do wydruku etykiet, zostały odpowiednio oznakowane. Równolegle etykietami oznakowano stan archiwalny magazynu. Teraz wiadomo, gdzie dokładnie dana partia elementów się znajduje. W dalszym etapie dostarczono urządzenia oraz pozostałe aplikacje do obsługi operacji magazynowych i produkcyjnych.

Nowy system wydaje elementy z magazynu według algorytmu FIFO, tj. począwszy od najstarszych. Za pomocą przenośnych komputerów – terminali oraz aplikacji SKK Smart realizowane są takie procesy jak: przyjęcie detali i surowców z zakupu, ich wydanie do kooperacji, przyjęcie z kooperacji, wydanie elementów do wtryskowni lub tampodruku, przyjęcie półproduktów z wtryskowni lub tampodruku, wydanie półproduktów do montażu, przyjęcie gotowego wyrobu do magazynu i jego wydanie do klienta oraz inwentaryzacja wyrobów gotowych. Usprawnienie inwentaryzacji jest tym bardziej istotne, ponieważ oprócz tych standardowych, kompleksowych, wykonywanych np. corocznie, w PZ HTL mają miejsce dodatkowe inwentaryzacje – raz w miesiącu, dotyczące wybranego indeksu.
Z kolei na panelach i za pośrednictwem odrębnych czytników rejestrowane są operacje we wszystkich działach produkcyjnych. Czynności te odbywają się poprzez skanowanie kodu kreskowego, który obok innych danych zawierają etykiety umieszczone na nowo zakupionych detalach przyjmowanych do magazynu, na półproduktach oraz produktach końcowych. Wymiana rejestrowanych danych między wdrożonym systemem a IFS (systemem nadrzędnym) następuje za pośrednictwem modułu SKK WebTransfer.

W ramach wdrożenia SKK wyposażyła PZ HTL w terminale Honeywell 6500, czytniki Honeywell Xenon 1900 G, licencję Nice Label, licencję WebTransfer oraz odpowiednią – w stosunku do urządzeń – ilość licencji SKK Smart (na terminale i komputery stacjonarne). SKK przeprowadziła także szkolenie dla pracowników przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, iż etap wdrożenia związany z integracją systemu informatycznego PZ HTL z nowym systemem – w tym stworzenie dedykowanego webserwisu został wykonany we współpracy SKK z firmą IFS Industrial and Financial Systems Poland Sp. z o.o. Dostarczone terminale i czytniki zostały objęte 5-letnią gwarancją serwisową producenta, a na podstawie odrębnej umowy SKK świadczy usługi wsparcia technicznego dla wdrożonego systemu.

Pobierz case study w PDF

Poznaj podobne case studies

Maszyny i narzędzia pod kontrolą w Infra-Port Sp. z o.o.

System został wdrożony w magazynie środków BHP oraz magazynie narzędzi. Dostarczone rozwiązanie wspiera procesy magazynowe związane z przyjmowaniem oraz wydawaniem maszyn i narzędzi. Moduł wspomaga także automatyzację procesu inwentaryzacji zarówno w magazynach jak i na placach budowy.
Czytaj dalej

Niezawodny system wydruku w Adamed Pharma S.A.

Nowe rozwiązanie objęło dwa zakłady produkcyjne – w Pabianicach i w Ksawerowie i łącznie kilkanaście stanowisk. Składa się z ono z serwera centralnego, stanowisk roboczych i stanowisk wydruku. Na serwerze znajdują się baza danych oraz oprogramowanie Nice Label LMS. Stanowiska robocze stanowią komputery, na których projektuje się etykiety oraz definiuje dane do ich wydruku.
Czytaj dalej

Sprawna i profesjonalna obsługa w Centrum Akcesoriów Meble.pl

Poszczególne towary w salonie zostały oznaczone kodem kreskowym. Ze względu na oszczędność miejsca, potrzebnego na opis artykułu oraz wygodę odczytu, wykorzystano w tym celu kody 2D. Doradca w trakcie wykonywania z klientem zakupów, skanuje kody artykułów i w trybie on-line (poprzez sieć radiową) dysponuje na terminalu mobilnym informacją, czy pożądana ilość towaru jest dostępna w magazynie.
Czytaj dalej

Wypełnij formularz

SKK S.A.
ul. Gromadzka 54a, 30-719 Kraków  Napisz email

  Skontaktuj się z nami za pomocą poczty elektronicznej

  Zadzwoń

  Skontaktuj się z nami telefonicznie

  Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji