Niezawodny system wydruku w Adamed Pharma S.A.

Cel wdrożenia:

 • Modernizacja i automatyzacja systemu wydruku etykiet

Korzyści z wdrożenia:

zebatka_strzalki-gora
Usprawnienie projektowania etykiet
ostrzezenie_spadek
Minimalizacja błędów
ap
Standaryzacja systemu
kartka
Dostęp do historycznych wydruków
lupa_oko
Zwiększenie kontroli nad procesem znakowania
suwaki
Elastyczność rozwiązania
puzzle
Możliwość rozbudowy systemu

Adamed to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna założona w 1986 roku. Początkowo specjalizowała się w produkcji leków ginekologicznych i sprzętu medycznego. Dzięki rozwojowi własnej myśli naukowej oraz własnym patentom, których liczba sięga w tej chwili 191, sukcesywnie umacnia swoją pozycję rynkową. Przedsiębiorstwo udostępnia leki w 19 obszarach terapeutycznych, posiada 280 produktów (lekarstw na receptę i bez recepty, suplementów diety i dermokosmetyków), zatrudnia 2200 osób w kraju i za granicą.

W 2001 roku Adamed jako pierwszy wśród polskich firm farmaceutycznych zapoczątkował poszukiwanie innowacyjnych leków. Dziś obszarami jej działań są onkologia i choroby ośrodkowego układu nerwowego. Swoje projekty realizuje we współpracy z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą. Działalność eksportową firma rozpoczęła w 2003 roku – dzięki wysokim standardom UE obowiązującym w procesie wytwarzania, aktualnie jej wyroby są dostępne i rozpoznawane na 70 rynkach świata.

 

 

Spełniając szereg wymogów dla branży farmaceutycznej, Adamed realizuje je również w zakresie znakowania wyrobów i opakowań. Z uwagi na rozwój i zmiany strukturalne firmy stosowany do tej pory system wydruku etykiet na opakowania zbiorcze stawał się niewystarczający. Ponadto spółka chciała efektywnie rozwiązać kwestię generowanych przez system błędów, potrzebowała jego uporządkowania i większej automatyzacji. Co za tym idzie niezbędnymi wymogami stały się: integracja z systemem nadrzędnym, podłączenie wag, na których ważone są znakowane kartony oraz zachowanie zgodności z przepisami GMP. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty w 2017 roku przedsiębiorstwo zdecydowało się na rozbudowę i modernizację systemu wydruku etykiet. Realizację wyznaczonego zadania powierzono firmie SKK S.A., która również wdrażała pierwotny system kilka lat wcześniej.

Jacek Malec

Kierownik Projektów Inwestycyjnych Produkcji w Adamed Pharma S.A.
Mając doświadczenie we współpracy z SKK S.A., spodziewaliśmy się profesjonalnego i otwartego podejścia do założonego zadania. Nie zawiedliśmy się. Wdrożony system w pełni spełnia nasze potrzeby i oczekiwania. Znacząco usprawnia proces znakowania, jest rzetelny i wiarygodny, co przekłada się na wymierne korzyści dla naszego przedsiębiorstwa, jak również na wzrost zadowolenia naszych odbiorców

Nowe rozwiązanie objęło dwa zakłady produkcyjne – w Pabianicach i w Ksawerowie i łącznie kilkanaście stanowisk. Składa się z ono z serwera centralnego, stanowisk roboczych i stanowisk wydruku. Na serwerze znajdują się baza danych oraz oprogramowanie Nice Label LMS. Stanowiska robocze stanowią komputery, na których projektuje się etykiety oraz definiuje dane do ich wydruku.
Z kolei na każde stanowisko wydruku składają się przemysłowa drukarka etykiet, czytnik kart zbliżeniowych oraz waga. Obecnie zaprojektowane na stacjach roboczych etykiety są przesyłane do akceptacji. Następnie dla konkretnej linii produkcyjnej jest aktywowane zlecenie zaimportowane z systemu nadrzędnego (Oracle). Do zlecenia dołączany jest zatwierdzony format etykiet. W kolejnym etapie na stanowisku wydruku operator po uprzednim zalogowaniu się za pomocą karty zbliżeniowej (osobowej) przystępuje do produkowania opakowań zbiorczych i ich znakowania. Wydruk każdej kolejnej etykiety jest inicjowany poprzez umieszczenie kartonu na wadze i naciśnięcie przycisku „drukuj” na sterowniku wagi. Na etykiecie znajdą się wcześniej przypisane z systemu dane oraz masa opakowania. W nowym systemie usprawnieniu i uporządkowaniu uległo projektowanie etykiet. Ilość szablonów etykiet ograniczono do niezbędnego minimum, a dane zmienne pochodzą ze specjalnie utworzonej przez SKK bazy danych (bazy produktowej).

Kolejnym walorem zastosowanego rozwiązania jest zautomatyzowany mechanizm wersjonowania. Wersjonowanie to rejestracja kolejnych wersji etykiet, które ma miejsce w przypadkach zmiany parametrów danego indeksu produktowego czy formatu etykiety. Dzięki temu system posiada pełną historię wydruków, co daje możliwość odtworzenia określonych etykiet z przeszłości w razie potrzeby. Wersjonowanie stanowi również spełnienie wymogów prawnych.

Ogromną korzyścią z wdrożonego systemu jest znacząca redukcja błędów. Wynika ona właśnie z automatycznego wersjonowania wydruków, integracji systemu nadrzędnego i wag oraz wiarygodnej metodzie autoryzacji pracowników. Generalnie istnieje większa kontrola nad procesem znakowania. System jest ujednolicony, ponieważ każde stanowisko wygląda identycznie, co także zwiększa łatwość jego obsługi. Jest skalowalny i elastyczny – można go rozbudowywać o kolejne stanowiska wydruku, jak również podłączać różnego typu wagi.

W ramach wdrożenia SKK dostarczyła czytniki, drukarki, licencje Nice Label, stworzyła bazę danych SQL, jak również służyła wsparciem technicznym i przeprowadziła szkolenia dla pracowników zakładu.

Pobierz case study w PDF

Poznaj podobne case studies

Elastyczne znakowanie wyrobów w Sonac Uśnice Sp. z o.o.

Nowy system – podobnie jak dotychczasowy – obejmuje komputery panelowe, oprogramowanie, wagi oraz drukarki termotransferowe, przy czym w ramach wdrożenia dwa pierwsze elementy zostały zmienione. Specjaliści z SKK stworzyli rozwiązanie w środowisku Nice Label PowerForms Suite – system znakowania, w którym dodatkowo odbywa się rejestracja wydruków.
Czytaj dalej

Wdrożenie dedykowanego systemu znakowania w LiNA Medical Polska Sp. z o.o.

Firma LiNA Medical dysponuje teraz centralnym systemem zarządzania dokumentami do celów znakowania zgodnego z wymogami UDI. Cyfrowy katalog etykiet zastąpił papierowe, wpinane do segregatorów, wersje zatwierdzonych etykiet. Procesy projektowania i zatwierdzania etykiet są usprawnione i mają miejsce w obrębie systemu.
Czytaj dalej

Profesjonalne znakowanie produktów w ITM Poland Sp. z o.o.

Specjaliści z SKK, analizując potrzeby ITM Poland, zaproponowali specjalistyczne etykiety z tworzywa sztucznego Removable Label White. Tworzywo to ma podwyższone parametry wytrzymałościowe, jak również jest odporne na wiele chemikaliów i łagodne kwasy. Produkowane przez SKK etykiety są pokryte całkowicie usuwalnym klejem.
Czytaj dalej

Wypełnij formularz

SKK S.A.
ul. Gromadzka 54a, 30-719 Kraków  Napisz email

  Skontaktuj się z nami za pomocą poczty elektronicznej

  Zadzwoń

  Skontaktuj się z nami telefonicznie

  Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji