Wdrożenie i ujednolicenie sieci LAN i WLAN dla firmy Espersen

Cele wdrożenia:

  • Budowa sieci WLAN dopasowanej do specyfiki działania firmy
  • Optymalizacja zarządzania sieciami LAN i WLAN
  • Unifikacja sieci LAN i WLAN w obrębie przedsiębiorstwa

 

Korzyści z wdrożenia:

monitor
Centralizacja zarządzania siecią
reka_pstryk
Uproszczona obsługa sieci
tarcza
Bezpieczna komunikacja
wifi
Stabilna i wydajna sieć we wszystkich oddziałach
paleta_slonce
Sprawniejsze wykonywanie operacji magazynowo-produkcyjnych
wykres_wzrost
Wzrost produktywności przedsiębiorstwa

Espersen jest światowym liderem w przetwórstwie mrożonych bloków rybnych, filetów oraz panierowanych produktów rybnych. Jakość i bezpieczeństwo żywności są w Espresen najwyższym priorytetem, o czym świadczą uzyskane liczne certyfikaty, w tym HACCP. Fabryki w Danii, Polsce, Litwie, Rosji oraz Wietnamie zaopatrują klientów w Europie oraz USA. Ich odbiorcami są takie sieci jak Tesco czy McDonald’s. Espersen Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Koszalinie zatrudnia około 1300 osób i jest jedną z największych fabryk przetwórstwa rybnego w Polsce.

Kiedy w 2012 roku zarząd firmy Espersen podjął decyzję o inwestycji w nowoczesną sieć przemysłową, w pierwszej kolejności zasięgnął opinii dwóch dotychczasowych partnerów biznesowych – Intermec (obecnie Honeywell) i Cisco. To właśnie Ci światowi liderzy zarekomendowali SKK S.A. jako rzetelnego i doświadczonego integratora rozwiązań sieciowych w środowiskach produkcyjno-magazynowych.

Pierwotnie Espersen był zainteresowany budową sieci bezprzewodowej w koszalińskim oddziale. Po dokonaniu niezbędnych pomiarów, rzygotowaniu wstępnego projektu oraz w wyniku dalszych rozmów, SKK zaproponowało szersze i bardziej kompleksowe rozwiązanie. Zaprezentowana koncepcja zakładała unifikację sieci we wszystkich oddziałach międzynarodowego koncernu, w tym oprócz budowy sieci WLAN, reorganizację i rekonfigurację sieci LAN. Na nowych zasadach miała zostać zorganizowana sieć nie tylko w strefach przemysłowych, ale także w obszarach biurowych.

Przedstawione rozwiązanie spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem w Espersen, po czym przystąpiono do realizacji zadania.

Lokalna sieć globalna

W pierwszym etapie wdrożeniem zostały objęte takie lokalizacje jak: w Polsce Koszalin (jako pilotaż); w Danii: Fredericia, Hirtshals, a na Bornholmie: Ronne, Hasle, Nexo; na Litwie Klaipeda.
W późniejszym okresie wdrożenie sieci wykonano w Rosji – w Nowogrodzie Wielkim, a następnie USA – w Preston koło Seattle. W każdym z wymienionych oddziałów proces realizacji zadań przebiegał podobnie – specjaliści z SKK S.A. dokonywali wizji lokalnej i pomiaru propagacji fal, następnie przygotowywali projekt z doborem i rozmieszczeniem odpowiedniego sprzętu, po czym przystępowali do instalacji, konfiguracji i uruchomienia sieci. Prace projektowe oraz wdrożeniowe odbywały się w miarę możliwości bez angażowania pracowników firmy Espersen oraz w sposób jak najmniej inwazyjny dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Zaimplementowane rozwiązanie polega na ujednoliceniu sieci we wszystkich – objętych wdrożeniem – oddziałach firmy. Są to sieci centralizowane, oparte na punktach dostępowych (Access Points) oraz urządzeniach sterujących (Controlers). Każda z lokalizacji pracuje niezależnie, a w Koszalinie znajduje się punkt centralny z serwerem zarządzającym. Konfiguracja sieci oraz sprzęt wszędzie są analogiczne. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia zarządzanie siecią oraz jej obsługę. Ujednolicenie sieci biurowych dodatkowo usprawniło komunikację i zwiększyło wydajność osób przemieszczających się w ramach delegacji pomiędzy lokalizacjami.

Rafał Pucuła

IT Project Leader, Espersen Polska Sp. z o.o.
SKK S.A. to firma bardzo profesjonalna, stosująca indywidualne podejście do klienta.vSpecjaliści z SKK nie tylko mocno zaangażowali się w realizację projektu na każdym z jego etapów, ale potrafili również sprostać niecodziennym wyzwaniom związanym z wdrożeniem. Dostarczone, ujednolicone rozwiązanie oznacza wiele korzyści dla naszego przedsiębiorstwa. Bezawaryjna i wydajna sieć usprawniła wiele procedur w obszarze logistyki magazynowej i produkcji. Jakość pracy i jej efektywność uległa znacznej poprawie.

Po przybyciu do dowolnego oddziału pracownik nie musi szukać informacji o danych dostępowych do sieci lub tracić czasu na konfigurowanie nowego połączenia. Urządzenie raz skonfigurowane w jednej z objętych wdrożeniem lokalizacji będzie automatycznie łączyć się z siecią we wszystkich oddziałach.

Obecnie na całym świecie w obrębie sieci Espersen działa kilkaset urządzeń, m.in. laptopy, telefony, tablety, terminale, skanery. Niezawodność i bezpieczeństwo ponad wszystko. Zastosowanie nowoczesnych technologii nie było wyborem przypadkowym. Jednym z priorytetów wdrożenia było zaprojektowanie sieci w oparciu o komponenty zapewniające jej stabilne funkcjonowanie, bezpieczeństwo i dużą wydajność. Fakt, że po kilku latach od pierwszej instalacji klient nie odnotował żadnych awarii, potwierdza słuszność podjętej decyzji.

Na uwagę zasługuje fakt, iż część punktów dostępowych pracuje w mroźniach i chłodniach, czyli w temperaturach odpowiednio: do -30 stopni C oraz do -10 stopni C. Tutaj SKK zapewniła dedykowane urządzenia. Z kolei w pozostałych obszarach produkcji prace instalacyjne wymagały uwzględnienia innych czynników. Z uwagi na to, iż Espersen dba o najwyższe standardy w zakresie jakości żywności – wszystkie urządzenia produkcyjne w fabrykach myte są raz na dobę specjalnymi środkami do dezynfekcji. Stąd punkty dostępowe zostały wyposażone w wodoodporne obudowy zaprojektowane i przygotowane przez inżynierów SKK.

Opieka powdrożeniowa

Po zakończeniu wdrożenia SKK S.A. zadbała o przeszkolenie pracowników we wszystkich lokalizacjach, a zainstalowany sprzęt sieciowy
został objęty opieką serwisową. Dodatkowo w ramach odrębnej umowy krakowska firma świadczy usługi wsparcia technicznego.

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że współpraca między obiema firmami nadal będzie się rozwijać. Espersen planuje bowiem włączenie do opisanego rozwiązania sieciowego kolejnych fabryk.

 

Pobierz case study w PDF

Poznaj podobne Case studies:

Wzorowa sieć w Greek Trade Sp. z o.o.

Zastosowany nowoczesny, najwyższej klasy sprzęt Cisco (switch i punkty dostępowe), pracujący w standardzie bezprzewodowym 802.11ac, posiada bardzo dużą wydajność i energooszczędność, jest także dedykowany do implementacji w wymagających warunkach. Zapewnia on komunikację na wysokim poziomie, która z kolei umożliwia prawidłową i płynną pracę urządzeń mobilnych.
Czytaj dalej

Niezawodny system sieciowy w Auto-Gum Sp. z o.o. Sp.k.

Opony są materiałem silnie tłumiącym fale radiowe, co stanowi wyzwanie przy planowaniu sieci. Aby zapewnić jej prawidłowe działanie należy uwzględnić zarówno pełne, jak i częściowe wypełnienie magazynu towarem. Kierując się doświadczeniem, wykonanymi symulacjami i pomiarami propagacji fal, specjaliści z SKK w ramach projektu dobrali odpowiednie rodzaje i ilości urządzeń sieciowych oraz właściwie je rozmieścili.
Czytaj dalej

Komunikacja wysokiej jakości w Ceramika Paradyż sp. z o.o.

Zaimplementowany standard 802.11 ac sieci bezprzewodowej zapewnia bardzo duże prędkości transmisji, a jego najnowsze funkcjonalności skutkują wydajną i bezawaryjną pracą urządzeń. Z kolei wbudowany w punkty dostępowe analizator widma powoduje samoczynną ich reakcję na zmieniające się warunki środowiskowe. Wdrożona w trzech zakładach, nowoczesna sieć zapewnia większe bezpieczeństwo i generalnie jej lepszą jakość.
Czytaj dalej

W czym możemy Ci pomóc?

SKK S.A.
ul. Gromadzka 54a, 30-719 Kraków
+48 12 293 27 00
zapytanie@skkglobal.com

    Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji