Wydajne i precyzyjne etykietowanie w Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o.

Cele wdrożenia:

  • Zwiększenie wydajności linii produkcyjnej
  • Integracja systemu znakowania z całością linii produkcyjnej

Korzyści z wdrożenia: 

klepsydra
Skrócenie czasu przezbrojeń
zebatka_strzalki-gora
Mniejsza ilość przestojów w procesie etykietowania
pudlo
Zwiększenie precyzji naklejania etykiet
reka_pstryk
Łatwość obsługi systemu znakowania
ostrzezenie_spadek
Niska awaryjność systemu

Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o. powstało w 1997 roku w Krakowie. Specjalizuje się w wytwarzaniu produktów kosmetycznych, spełniających wysokie wymagania użytkowe i estetyczne. Produkcja kosmetyków oparta jest na zastosowaniu najnowszych, bezpiecznych dla klienta i środowiska technologii. Obecna oferta firmy obejmuje ponad 450 kosmetyków, przede wszystkim do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Kosmetyki marki Farmona dostępne są w sklepach wielkopowierzchniowych, sieciach kosmetycznych, drogeriach i zielarniach na terenie całego kraju. Ponadto produkty trafiają do ponad 30 krajów na całym świecie. W 2007r. firma rozpoczęła nowy etap działalności otwierając w Krakowie Farmona Hotel Business & SPA. Z kolei w latach 2009-2011 zmodernizowała i rozbudowała zakład produkcyjny o powierzchni 2800 m2. Urządzenia i wyposażenie zakładu czyni go jednym z najnowocześniejszych w branży kosmetycznej. Potwierdzeniem skuteczności podejmowanych przez firmę działań są otrzymane, liczne nagrody, wyróżnienia oraz certyfikaty.

Elementem stałego rozwoju Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o. stała się w roku 2015 inwestycja w nowoczesny system automatycznego znakowania produktów. Celem jaki przyświecał temu wdrożeniu było uzyskanie większej wydajności jednej – z kilku posiadanych – linii produkcyjnych. Po rozpoznaniu oferty rynkowej spółka zdecydowała się na wybór rozwiązania zaproponowanego przez firmę SKK S.A. z Krakowa. A głównym powodem tej decyzji był dobór przez SKK systemu optymalnie dopasowanego do potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa. Nowy system znakowania produktów zbudowany jest w oparciu o nowoczesną maszynę Herma 362E. Została ona zaprojektowana do użytku nawet w ciężkich, wymagających warunkach, pozostając jednocześnie elegancką i kompaktową. Charakteryzuje się wysoce stabilną i wytrzymałą podstawą ze stali nierdzewnej, podobnie jak elementami odpowiadającymi za regulację i stabilizację produktów. To predysponuje etykieciarkę do trudnych zadań i pracy z dużą prędkością. Ponadto posiada ona budowę modułową, czyli ma możliwość rozbudowy o nowe systemy czy urządzenia (np. system wizyjny, drukarki).

Łukasz Imiołek

Kierownik Projektu, Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o.
Nowy system znakowania wyrobów to dla nas przede wszystkim większe możliwości produkcyjne. System jest przyjazny w obsłudze i bardzo usprawnia proces etykietowania. Z pewnością była to korzystna inwestycja.

Instalacja stanowiska automatycznego etykietowania miała miejsce w zakładzie produkcyjnym Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o. w Wysokiej koło Jordanowa. Etykieciarka została zintegrowana z pozostałymi częściami linii produkcyjnej oraz dostosowana do obecnie stosowanych przez firmę etykiet. Na omawianej linii produkcyjnej wytwarzane są szampony oraz odżywki. Najpierw do buteleczek (płaskich i cylindrycznych) nalewane są odpowiednie płynne wyroby, następnie butelki są zakręcane, etykietowane, a w końcowym etapie – poddawane wizualnej kontroli jakości i pakowane. Spośród wymienionych etapów – napełnianie butelek, zakręcanie oraz etykietowanie są procesami automatycznymi. Przy butelkach cylindrycznych etykietowanie odbywa się jedną etykietą po obwodzie, natomiast przy płaskich butelkach – etykietami po dwóch stronach jednocześnie. W tym ostatnim przypadku oklejana butelka ściskana jest pneumatycznie, co niweluje jej deformację oraz sprawia, iż etykiety są równomiernie naklejone – nie marszczą się. Zastosowanie systemu Herma 362E przynosi szereg kolejnych korzyści. Pozwala on na krótszą serię rozruchową przy rozpoczęciu produkcji, posiada możliwość wykorzystania większej powierzchni butelek, na której można nakleić etykiety. Dzięki czujnikom indukcyjnym można stosować szersze spektrum etykiet. Panel operatorski z ekranem dotykowym umożliwia szybki wybór formatu oraz zdefiniowanie parametrów nowego produktu. Na panelu wyświetlana jest także duża ilość informacji np. o statusie produkcji, o stanie maszyny. Stanowisko znakowania etykietuje w pełni automatycznie. Wyjątkami są wymiany materiałów eksploatacyjnych przez operatora, przezbrojenia na inny format buteleczek oraz okresowe konserwacje maszyny. Obok instalacji systemu automatycznego znakowania SKK wykonała jego konfigurację, testy produkcyjne, analizę poprawności pracy stanowiska oraz przeprowadziła szkolenie dla użytkowników kluczowych. System został objęty 12-miesięczną gwarancją.

Pobierz case study w PDF

Poznaj podobne Case Studies

Efektywne znakowanie w Akzo Nobel Sp. z o.o.

W roku 2017 Akzo Nobel zdecydowała się na udoskonalenie części procesu produkcyjnego, jakim jest znakowanie wyrobów. Firma potrzebowała systemu znakowania do jednoczesnego naklejania dwóch etykiet na etykietę bazową.
Czytaj dalej

Ewidencja towarów „w ruchu” w Dailyfruits

Dla Dailyfruits firma SKK zaprojektowała specjalny system ewidencyjny do kontroli wydawania i przyjmowania towarów znajdujących się w stałym ruchu, czyli takich, które na bieżąco wychodzą z firmy i wracają do niej. Są więc szczególnie narażone na zaginięcie. Rozwiązanie SKK składa się z dwóch elementów: terminala skanującego wszystkie operacje przyjścia i wyjścia skrzynek oraz etykiet z kodem kreskowym 2D, naklejanych na opakowania zwrotne.
Czytaj dalej

Niezawodny system wydruku w Adamed Pharma S.A.

Z uwagi na rozwój i zmiany strukturalne firmy stosowany do tej pory system wydruku etykiet na opakowania zbiorcze stawał się niewystarczający. Ponadto spółka chciała efektywnie rozwiązać kwestię generowanych przez system błędów, potrzebowała jego uporządkowania i większej automatyzacji.
Czytaj dalej

W czym możemy Ci pomóc?

SKK S.A.
ul. Gromadzka 54a, 30-719 Kraków
+48 12 293 27 00
zapytanie@skkglobal.com

Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji