Zautomatyzowany system pakowania i etykietowania w Synthos

Cele wdrożenia:

  • Wdrożenie nowoczesnego systemu znakowania morskich kontenerów
  • Dopasowanie procesu etykietowania do indywidualnych potrzeb Klienta
  • Integracja rozwiązania z istniejącym ekosystemem produkcyjnym

Korzyści z wdrożenia: 

paleta_slonce
Wdrożenie nowoczesnego systemu znakowania morskich kontenerów
suwaki
Dopasowanie procesu etykietowania do indywidualnych potrzeb Klienta
wtyczka
Integracja rozwiązania z istniejącym ekosystemem produkcyjnym

Grupa Kapitałowa Synthos SA jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych oraz kluczowym europejskim wytwórcą polistyrenu do spieniania. Jest również jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka planuje intensywny rozwój w obszarze specjalistycznych kauczuków, tworzyw stosowanych w termoizolacji oraz bio-petrochemii. Synthos SA zarządza dwoma spółkami produkcyjnymi: Synthos Dwory 7 z siedzibą w Oświęcimiu oraz Synthos Kralupy zlokalizowaną w Czechach. Spółka koncentruje się na jakości i sprawnej obsłudze, innowacyjności produktów, atrakcyjności cen, bezpieczeństwie ekologicznym technologii i produktów, a także bezpieczeństwie pracy. 

Poszukując dostawcy rozwiązania z zakresu zautomatyzowania procesów produkcyjnych, firma Synthos oczekiwała rozwiązania, które sprosta wyzwaniom związanym z intensywnym rozwojem firmy, przy zachowaniu dotychczasowej jakości, konkurencyjności i bezpieczeństwa pracowników. Projekt powierzony został firmom SKK i Aiut, które stworzyły unikatowy system, łączący nowoczesną linię do pakowania obsługiwaną przez roboty ze zautomatyzowanym systemem do etykietowania. Synthos SA inwestuje w rozwiązania, które mają zwiększyć zdolności produkcyjne oraz poprawiać kontrolę procesów zachodzących w liniach technologicznych. Jedną z innowacji technologicznych, z których korzysta oświęcimska spółka, jest nowoczesne rozwiązanie do pakowania kostek kauczuku oraz oznakowanie kontenerów, w których transportowane są tworzywa sztuczne. System ten dostarczyły wspólnie firmy SKK i Aiut. Tworzywa sztuczne, produkowane w oświęcimskich zakładach, pakowane są do specjalistycznych kontenerów, transportowanych następnie po całym świecie. Synthos potrzebował niezawodnego i elastycznego rozwiązania, które pozwoli na szybkie i bezbłędne znakowanie morskich kontenerów. Pierwszym wyzwaniem była różna wielkość i wymiar pojemników. Dodatkową trudność stanowiła niejednolita powierzchnia kontenerów, częściowo gładka, częściowo pokryta żebrowaniem. Oznacza to, że maszyna etykietująca musi pracować na wielu różnych wysokościach i etykietować w różnych kierunkach, aby omijać żebrowania i precyzyjnie trafiać w płaską powierzchnię, na której można nakleić etykietę. Rozwiązanie dostarczone przez SKK to automatyczne aplikatory etykiet, łączące w sobie drukarkę i urządzenie do umieszczania etykiet na kontenerach. Nie jest to jednak standardowe rozwiązanie etykietujące. Maszyny zostały zaprojektowane zgodnie z indywidualnymi wymaganiami i potrzebami firmy Synthos. Automatyczne aplikatory etykiet od SKK są w pełni zintegrowane z systemami pracującymi wewnątrz firmy, sterownikiem zarządzającym linią produkcyjną oraz oprogramowaniem ERP. Cały proces wytwarzania i naklejania etykiet jest ściśle zsynchronizowany z przebiegiem etapów produkcji. Etykiety są generowane na podstawie danych pobieranych z systemu sterowania linią produkcyjną, do którego trafiają z programu ERP firmy. Oznacza to, że zlecenie produkcji jest inicjowanie w systemie nadrzędnym, później przesyłane do ciągu technologicznego, a następnie do maszyny, która drukuje i nakleja etykietę w wybranym miejscu.

Paweł Giel

Automatyk, Aiut
Współpracowaliśmy z SKK już 6 lat temu przy okazji montażu wcześniejszej linii pakowania zintegrowanej z aplikatorami etykiet. Współpraca była dobra, urządzenia pracują do dnia dzisiejszego bezproblemowo. Dlatego zdecydowaliśmy się ponownie zwrócić do SKK z propozycją współpracy we wdrożeniu kolejnego rozwiązania dla Synthos. 6 lat temu wdrożyliśmy wspólnie sześć systemów do pakowania i etykietowania towaru, teraz zamontowaliśmy kolejne cztery. To było duże wyzwanie, któremu wspólnie podołaliśmy już drugi raz.

Paweł Giel

Automatyk, Aiut
Dla firmy Synthos wykonaliśmy całą linię pakowania kostek kauczuku, natomiast SKK przygotowała aplikatory do etykietowania skrzyń, w które kauczuk jest pakowany. Jak pracuje połączony system? Wychodzące z linii produkcyjnej kostki kauczuku są prasowane i przechodzą przez wszystkie etapy procesu ich
pakowania. Są ważone, mierzone, foliowane, przeprowadzane przez urządzenia do pomiaru wilgotności i wykrywacz metalu. Na koniec są pakowane przez roboty do skrzynek zbiorczych. Na tym etapie zaczyna się rola aplikatorów etykiet SKK.

Dane do etykiet są tworzone dynamicznie, indywidualnie do każdego zlecenia. Na tym etapie system automatycznie dostosowuje rodzaj etykiety do typu kontenera oraz jego miejsca docelowego w magazynie. Realizacja wdrożenia przebiegała w kilku etapach. Praca nad projektem zaczęła się od stworzenia prototypu maszyny etykietującej. Po pozytywnym przeprowadzeniu testów, SKK dostarczyła urządzenia, które obecnie pracują w zakładach produkcyjnych Synthosa. Aplikator etykiet został zintegrowany z systemem do pakowania firmy Aiut, a całość zainstalowana na linii produkcyjnej. Ostatnim etapem projektu były szkolenia pracowników Synthos z obsługi systemu. SKK dostarczyła urządzenia do automatycznego umieszczania etykiet na kontenerach, które spełniły wszystkie wymogi firmy Synthos. Maszyny aplikujące etykiety poruszają się w płaszczyznach góra-dół oraz przód-tył oraz posługują się ruchomymi ramionami, aby nakleić etykietę w wybranej części kontenera. Dzięki temu etykiety mogą być umieszczane na różnych wysokościach i w różnym miejscu – w zależności od typu kontenera oraz jego miejsca w magazynie. Automatyczne aplikatory etykiet od SKK są wytrzymałe, odporne i przystosowane do warunków panujących w halach produkcyjnych. System jest bardzo precyzyjny i wydajny, oraz pozwala na szybkie oznakowanie 60 kontenerów na godzinę. Może pracować 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, co jest istotne w systemie pracy trójzmianowej, jaka obowiązuje w oświęcimskiej spółce.

Pobierz case study w PDF

Poznaj podobne Case Studies

Efektywne znakowanie w Akzo Nobel Sp. z o.o.

W roku 2017 Akzo Nobel zdecydowała się na udoskonalenie części procesu produkcyjnego, jakim jest znakowanie wyrobów. Firma potrzebowała systemu znakowania do jednoczesnego naklejania dwóch etykiet na etykietę bazową.
Czytaj dalej

Etykietowanie w Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o.

Elementem stałego rozwoju Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o. stała się w roku 2015 inwestycja w nowoczesny system automatycznego znakowania produktów. Celem jaki przyświecał temu wdrożeniu było uzyskanie większej wydajności jednej – z kilku posiadanych – linii produkcyjnych.
Czytaj dalej

Profesjonalne znakowanie produktów w ITM Poland Sp. z o.o.

Stale wzrastające ilości wykonywanych detali zrodziły potrzebę ich profesjonalnego znakowania i ich sprawnej identyfikacji. Potrzeba ta wynikała także z faktu, iż dotychczas elementy nie były oznaczane lub oznaczano je ręcznie (markerem, taśmą z opisem). Jednak po usunięciu oznaczenia na powierzchni elementów często pozostawały ślady, utrudniające np. późniejsze malowanie.
Czytaj dalej

W czym możemy Ci pomóc?

SKK S.A.
ul. Gromadzka 54a, 30-719 Kraków
+48 12 293 27 00
zapytanie@skkglobal.com

Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji