Robotyzacja paletyzacji

Wykorzystanie robotów do paletyzacji rozwiązuje wiele bolączek tego procesu w wersji tradycyjnej, przynosząc jednocześnie wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa. To właśnie paletyzacja jest tym procesem na liniach przemysłowych, który najczęściej podlega robotyzacji.

Paletyzacja wykonywana przez robota

Robotyzacja procesu paletyzacji zapewnia pełną, pożądaną wydajność przez całą dobę. Kolejnym jej walorem jest duża precyzja i powtarzalność ruchów robota, czego wynikiem jest prawidłowy kształt i optymalna wielkość palety. To z kolei przyczynia się optymalizacji kosztów magazynowania. Automat pozwala odciążyć pracowników od monotonnej, ciężkiej i czasem niechętnie wykonywanej pracy, a tym samym skierować przynajmniej część personelu do bardziej kreatywnych i – co także istotne – bezpieczniejszych zadań. Jest również idealnym rozwiązaniem w sytuacji braku kadry pracowniczej.

Przemysłowe roboty paletyzujące wykazują dużą elastyczność, ponieważ można je łatwo i szybko przezbroić, reagując na dynamiczne zmiany w wymaganiach produkcji. Mogą paletyzować różnego rodzaju i różnych gabarytów opakowania, a w zadanym schemacie paletyzacji potrafią to robić z kilku linii jednocześnie. Innego typu atutem robotyzacji jest możliwość rozszerzenia paletyzacji o dodatkowe funkcje, które usprawniają cały proces oraz podnoszą jego jakość. Są to automatyczne systemy znakowania paletyzowanych elementów czy systemy kontroli wizyjnej.

Korzyści zrobotyzowanej paletyzacji

wykres_wzrost
Wzrost wydajności
lupa_oko
Duża precyzja i powtarzalność operacji
odznaka
Zapewnienie wysokiej jakości procesu
reka_pstryk
Łatwość zmiany schematu paletyzacji
24-7
Możliwość eksploatacji przez całą dobę
reka_serce
Wzrost bezpieczeństwa pracowników
wykres_spadek
Minimalizacja błędów
pieniadze_spadek
Redukcja kosztów
podium
Wzrost konkurencyjności firmy

Paletyzacja wykonywana przez człowieka

Paletyzacja w wydaniu tradycyjnym pochłania sporo czasu, obejmuje powtarzalne ruchy i powoduje zmęczenie wskutek przenoszenia nierzadko ciężkich ładunków – zatem jest zadaniem mocno obciążającym pracownika. W skrajnych przypadkach może powodować uszczerbek na zdrowiu – także, gdy przebiega w bardzo trudnych warunkach przemysłowych (duże zapylenie, skrajne temperatury, wysoki poziom hałasu etc.). Ręczne układanie towarów na paletach niesie za sobą ryzyko błędów i co za tym idzie – dodatkowych kosztów. W rezultacie wymienione wyżej czynniki wpływają niekorzystnie na płynność, wydajność i ekonomię procesu.

Słabe strony paletyzacji wykonywanej przez człowieka:

  • Ogromne obciążenie pracowników
  • Monotonność wykonywanej pracy
  • Niższa wydajność
  • Niedokładność w układaniu pakunków
  • Brak zapewnienia stałej jakości procesu
  • Straty materiałowe
  • Uciążliwe warunki pracy
  • Nadmierne koszty

Nie tylko paletyzacja

Sprawdź, jak roboty usprawniają inne procesy produkcyjno – magazynowe .

Wypełnij formularz

SKK S.A.
ul. Gromadzka 54a, 30-719 Kraków



    Napisz email

    Skontaktuj się z nami za pomocą poczty elektronicznej

    Zadzwoń

    Skontaktuj się z nami telefonicznie

    Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji