Podcast dostępny jest również na platformach:                                            

 

Dzień dobry ja jestem Konrad Uliński A to jest seria SKK mówi…, czyli podcast o nowoczesnych rozwiązaniach dla przemysłu, handlu i logistyki. Gdybym miał porównać firmę, przedsiębiorstwo do żywego organizmu, to powiedziałbym, że sieci przemysłowe to odpowiednik układu nerwowego. Podobnie jak układ nerwowy, sieci przemysłowe koordynują prace właściwie wszystkich obszarów biznesowych i produkcyjnych firmie. Natomiast ich praca jest bardzo często niezauważalna, zwłaszcza kiedy wszystko działa okej, nie zastanawiamy się nad tym jak to wszystko funkcjonuje i dlaczego mamy Internet, mamy WiFi, możemy obsługiwać system. I podobnie jak w przypadku układu nerwowego, prawdziwy problem zaczyna się wtedy kiedy, nieodpowiednio dbając o cały układ poszczególne jego elementy przestają funkcjonować prawidłowo. Wtedy całej firmie może grozić paraliż. Dziś będziemy mówić o tym, jak do tego nie doprowadzić, dlatego dziś SKK mówi…o sieciach przemysłowych.
Zaczynamy!

KU: Do dzisiejszej rozmowy zaprosiłem Sławka Seweryńskiego, szefa naszego działu SKK Networks. Sławek już od kilkunastu lat doradza klientom sieciowym jak budować, jak projektować profesjonalne systemy LAN i WLAN. Cześć Sławek !

SS: Cześć!

KU: Chciałbym zacząć od takiego pytania może takiego banalnego, ale moim zdaniem bardzo ważnego. Kiedy patrzymy na urządzenia dla przemysłu, wszelkiego rodzaju dla przemysłu, to widzimy, że ten świat urządzeń przemysłowych konsumenckich coraz bardziej nachodzi na siebie. To świetnie widać w przypadku urządzenia Auto ID, a jak jest w sieciach, czy nadal jest tak, że ten sprzęt powiedzmy dla profesjonalistów to jest nadal najlepszy wybór dla firm?

SS: Rzeczywiście jesteś takiego, przykładowo wprowadzenie Androida do urządzeń przemysłowych spowodowało niemałe zamieszanie w dotychczasowych rozwiązaniach Auto ID, niektóre terminale radiowe coraz bardziej przypominają konsumenckie smartfony, zachowują przy tym ponadstandardową wytrzymałość i funkcjonalność niezbędną do pracy mobilnej. Jednak w dalszym ciągu dysponują profesjonalnymi skanerami kodów, albo takimi cechami niespotykanymi typowych telefonach jak praca w temperaturze np. – 20, czy nawet 30°. I cóż sieci także podlegają dynamicznym zmianom, jak zaczynałem swoją pracę w SKK i przygodę z sieciami z tymi technologiami na tamten czas bardzo nowoczesnymi, mało kto słyszał o WiFi. Przykładowo magazynier rejestrował zamówienie na kartce, a następnie ręcznie przepisywał ja do komputera. W przypadku kolektorów danych odczytywał kody kreskowe z towaru za pomocą kabelków, łączył się z jednostką centralną przekazując dane i nagle w pewnym momencie pojawiła się technologia bezprzewodowa. Łączność, która umożliwiła pracę bez mozolnego podłączania. Pracownicy będący w zasięgu WiFi powielają i wysyłają dane tu i teraz w czasie rzeczywistym. Dzisiaj nikt już sobie chyba nie wyobrażasz życia bez sieci bezprzewodowych. Router, punkt dostępu czy to prosty switch, znajdują się niemal w każdej pracy. Jednakże i to jak w przypadku smartfonów mamy do czynienia z rozwiązaniami i konsumenckimi i przemysłowymi. Urządzenia przeznaczone do pracy w warunkach domowych lub w małych biurach spełniają zupełnie inne wymagania niż te, które mają pracować w przemyśle, albo chociażby w obiektach użyteczności publicznej. W domu chwilowy brak zasięgu, czy spowolnienie działania sieci no cóż, no może wywołać naszą irytację, natomiast w sieciach profesjonalnych każde zakłócenie, czy przerywany sygnał może nieść za sobą poważne konsekwencje. Przykładowo kiedyś zaprojektowaliśmy sieć bezprzewodową, dla takiej firmy, która przy produkcji używała samojezdnych platform sterowanych przez WiFi. Jakiekolwiek anomalie w sygnale sieciowym mogą skutkować zatrzymaniem linii produkcyjnej, z której ta platforma odbiera towar. Stąd sieć musi być zbudowana z niezawodnych komponentów, firmy produkcyjne, duże biura, lotniska czy szpitale muszą, powtarzam muszą być wyposażone w profesjonalne rozwiązanie, które nie tylko zapewnią super wydajność i niezawodność, ale także spełnią wiele innych cech. Czołowi producenci światowi mają nie tylko dobry sprzęt, lecz także zbudowane systemy zarządzania, raczej niespotykane na rynku konsumenckim. To także jest nietypowe dla warunków domowych funkcjonalności, jak chociażby budowany punkt dostępu Wi-Fi do wykrywania Interferencji.

KU: To brzmi bardzo profesjonalnie, natomiast ja też mówiąc o sieciach, wprowadzając nas do dzisiejszego odcinka rzeczywiście wspomniałem o tym, że czasem jest takie podejście zero jedynkowe, że jeżeli coś działa to spoko, jeżeli nie działa no dopiero wtedy zaczynamy się martwić. No, ale powiedz mi czy w kontekście firmy, to już trochę zabrzmiało w Twojej pierwszej wypowiedzi, ale myślę że to jest na tyle ważny temat że warto to powtórzyć i po prostu zaakcentować. Czy w kontekście firmy, możemy sobie pozwolić na takie podejście, że póki działa to nie ruszamy?

SS: Cóż teoretycznie sieć działa albo nie działa, w praktyce wygląda to inaczej, sieć może działać poprawnie przy nieznacznym obciążeniu, ale już w momencie przekazywania głosu od razu niekoniecznie. Zazwyczaj sieć jest projektowania pod konkretne potrzeby użytkownika, przed wdrożeniem zadajemy więc wiele pytań; do czego więc sama sieć służy, ilu będzie miała tak zwanych klientów, jakie będą dane tam przesyłane, do jakiego stopnia ta sieć ma być legendarna tu słowo wyjaśnienia legendacja to czasami słowo klucz, bo chodzi o to, żeby w przypadku uszkodzenia jednego elementu sieci inny potrafił go zastąpić. Po pewnym czasie od wdrożenia okazuje się, że zmienił się rozkład ścian budynku, pojawiło się inne zatowarowanie w magazynie, prace rozpoczęły gdzieś w pobliżu inne sieci, albo po prostu maszyny produkcyjne wpływają na naszą sieć. Wszystko to ma wpływ na aktualną kondycję sieci, dlatego trzeba okresowo co najmniej raz na rok, na dwa przeprowadzać przeglądy, sprawdzać poziom sygnału, bezpieczeństwo pod kątem odporności na włamania z wewnątrz, jak też zewnątrz organizacji. Tak więc zdecydowanie nie polecam podejścia „póki działa to nie ruszać”.

KU: W kontekście takiej dbałości, pielęgnacji sieci, gdybyś miał mi doradzić to w jakiej kolejności powinienem ułożyć priorytety, jeżeli chodzi właśnie o takie audytowania, o co muszę zadbać w pierwszej kolejności, a jakby co mogę gdzieś tam wrzucić na niższy priorytet.? Czyli tak naprawdę, na co powinienem nałożyć największy nacisk dbając o sieci?

SS: Sieć musi być dobrze zaprojektowana, zacząłbym od projektu, dobry projekt a potem odpowiednio dobrane urządzenia. O co i w jakiej kolejności należy zadbać no cóż, według mnie kluczowe są przeglądy i aktualne oprogramowanie, jak już wspomniałem okresowe audyty pozwolą na ocenę aktualnego stanu sieci. Mamy profesjonalne narzędzia za pomocą, których skanujemy wskazany obszar pod kątem mocy sygnały radiowego, czy inteferencji z pochodzących sieci, silny wpływ mają też urządzenia monitorujące silne pole magnetyczne. Niektórzy są zaskoczeni, że używana pobliżu kuchenka mikrofalowa może zakłócać sygnał. Ponadto sprawdzamy stan fizyczny urządzeń, czasami zdarzają się uszkodzenia, których użytkownik po prostu nie zauważył, no i oczywiście odpowiednią wersję filmwebu. Zdarza się, że w sieci działają urządzenia z nieaktualnym softem, bez wsparcia producenta lub co gorsze z wadami bezpieczeństwa, które już producent dawno wyeliminował. Warto także zasięgać opinii pracowników używających sieci na co dzień oni od razu wykryją nieprawidłowości. Niestety dopóki sieć jakoś działa świadomość o potrzebie jej kontroli w wielu filmach jest niewielka, a szkoda, gdyż przeprowadzenie takiego audytu stanowi ułamek potencjalnych kosztów, które może wygenerować wadliwie działająca sieć.

KU: A w których obszarach jeżeli chodzi o rozwiązania sieciowe pojawiły się największe innowacje?

SS: Gdybym miał odpowiedzi w jednym zdaniu to wskazałbym na wydajność i bezpieczeństwo. Sieci WiFi stały się w ostatnich latach bardzo popularne, co za tym idzie wymagania co do przepustowości są coraz większe, nasze pierwsze wdrożenia odbywały się na urządzeniach które działały z szybkością 2 Mb, a później troszeczkę później 11 Mb/s. Najnowsze nasze instalacje to punkty dostępu sprawą z prędkością dostępu do transmisji na poziomie 5 Gb na sekundę. Oznacza to, że na początku mogliśmy przesyłać skromne paczki danych, a obecnie możemy zapewnić wysokiej jakości transmisję wideo. Niestety wraz ze wzrostem popularności WiFi, rośnie także poziom zagrożeń. W związku z tym nowoczesnej sieci muszą być odporne na przeciążenia, nieautoryzowany dostęp, czy ataki hakerskie, dlatego warto bardzo ważne jest by całym systemem zarządzały odpowiedniej jakości kontrole. Umownie możemy go nazwać mózgiem, który zarządza punktami dostępu siłą sygnału radiowego i innymi parametrami. W każdym razie konfigurujemy go w taki sposób, by wygrywał wszelkie anomalie i w czasie rzeczywistym reagował na nie.

KU: Teraz pytanie, które przewija się w naszych podcastach właściwie cały czas. Chodzi o to, z czym jesteśmy jakoś tam nierozerwalnie połączeni zwłaszcza biznesowo, czyli z pandemią i teraz moje pytanie w kontekście sieci. Czy są takie nowinki, które w obszarze sieciowym właśnie teraz w czasach pandemii nabrały naprawdę dużego znaczenia, i które warto wdrażać nie tylko w kontekście jakieś tam nowinki, czy chwilowego narzędzia, ale takiego pełnoprawnego elementu całego ekosystemu.

SS: No w zasadzie każdy producent co roku ogłasza gdzieś swoje nowinki, ale wracając do pandemii, pandemia sprawiła, że znaczna część naszej działalności przeniosła się do sieci. Wiele zadań jesteśmy zmuszeni wykonywać zdalnie, dotyczy to nie tylko przemysłu, ale także służby zdrowia, urzędu, czy nawet z szkoły. Prawdopodobnie ta sytuacja potrwa jeszcze jakiś czas, związku z tym nowego znaczenia nabierają systemy do komunikacji biznesowej, którymi zainteresowanie jest coraz większe. I to zarówno wśród firm, jak też instytucji publicznych. Komunikacja online poprzez wideo może zastąpić część tradycyjnych spotkań, oszczędzi nam to czas i pieniądze, nie mówiąc o już o zdrowiu. I myślę, że to są takie najbardziej pożądane w tym momencie systemy, o których mówisz nowinki. Tu muszę dodać, że zapewnić dobrej jakości połączenia niezbędne jest zbudowanie odpowiedniej infrastruktury sieciowej. My akurat współpracujemy z producentami, którzy dostarczają sprzęt, oprogramowanie do zdalnej komunikacji na odpowiednim poziomie, a sami zapewniamy instalację no i oczywiście usługi wdrożeniowe.

KU: Czyli przede wszystkim z jednej strony komunikacja, z drugiej strony bezpieczeństwo danych?

SS: Tak.

KU: A ja często prowadząc podcasty wchodzę w rolę przedsiębiorcy, który zaczyna się zastanawiać nad pewnymi zmianami. No i gdybym był takim przedsiębiorca, który rzeczywiście chce poważnie podejść do tematu sieci przemysłowej w swojej firmie, to powiedz mi, czy ja zawsze muszę mieć własny dział IT?

SS: Niekoniecznie, dużą część tej działki możemy przejąć my. Nam wystarczy garść informacji co do wymagań, warunków środowiskowych i pracowników korzystających z sieci, jak też informacja jak wiele danych będzie transmitowanych. A całą resztę już przejmiemy my, nasz dział SKK Networks począwszy od projektu, poprzez instalację, konfigurację, aż po wsparcie techniczne opieką serwisową zajmie się tym po prostu. Dla wybranych firm świadczymy nawet usługi w trybie dwudziestoczterogodzinnym zdarza się też, że klient powie, że nam kierowanie projektem w jego imieniu, więc te zasoby nie muszą być rozbudowane. Przy tak kompleksowej obsłudze, jaką proponujemy, klient poświęca naprawdę minimum czasu na ten projekt. Oczywiście są też firmy, które mają znacznie większe zasoby IT, to dotyczy najczęściej produkcyjnych firmy, czy też firm wielooddziałowych tam, te kompletacja są zdecydowanie większe po stronie działu IT, ale i tak powierzają nam dużą część tych działań.

KU: A takie właśnie firmy z dużymi działami IT, to jaka korzyść dla nich jest z zakontraktowania, skorzystania z usług takich wyspecjalizowanych zespołów jak Twój?

SS: Powiem krótko, Współpraca ze specjalistami przynosi same korzyści. Jako dział SKK Networks z mamy na koncie setki wdrożeń sieciowych, co wiąże się z naszym ogromnym doświadczeniem, dzięki temu wiemy jak dobrać, skonfigurować wydajny i bezpieczny system, jak również zoptymalizowany kosztowo. Mamy dużo referencji, które potwierdzają, że warto podjąć z nami współpracę zwłaszcza, że nasza rola nie kończy się na usprawnieniu sieci. Wiele firm korzysta z usług wsparcia technicznego dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Od jakiegoś czasu widzimy też taką tendencję przekazywania, niektórych obszarów IT w Outsourcing i sieci są jednym z nich.

KU: A przed czym byś mnie jako przedsiębiorcę chciał przetrzeć, jakie są najczęstsze błędy związane z zarządzaniem siecią firmach?

SS: Cóż, wewnętrzne zasoby IT firmach mają tak wiele obowiązków, że trudno byłoby je wyliczyć w jednym zdaniu, przede wszystkim należy do nich zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności całej infrastruktury IT. Sieci są jej częścią chociaż jak się okazuje znacząca. Można mieć najnowszy server systemem backupowym i nie zauważyć że mamy intruza, który w jakiś sposób pozyskał dostęp do wrażliwych danych firmy. Stopień zaawansowania poszczególnych systemów jest obecnie na takim poziomie, że już nie można być ekspertem od wszystkiego, trzeba podzielić kompetencje na poszczególne osoby, a jeśli brak to powierzyć je firmie zewnętrznej. Częstym błędem jak już wspomniałem wcześniej jest brak systematycznych przeglądów sieci, w tym oczywiście sieci bezprzewodowych. Regularnie prowadzone audyty pozwolą na lepszą kontrolę stanu sieci, chyba co ważniejsze kontrole dostępu osób powołanych czy niepowołanych. Możemy też sprawdzać aktywności użytkowników i zapobiegać potencjalnym zagrożeniom. Administratorzy czasem bagatelizują aktualizację filmwebu, dochodzą do założenia że sieć działa, nie ma zgłoszeń, jest okej. Niestety to za mało.

KU: Czyli podsumowując kompetencje, które powinienem mieć u siebie vs kompetencje, które mogę podzlecać tak więc na podsumowanie.

SS: Z pewnością należy utrzymywać ogólne kompetencje w sferze informatycznej u siebie. Do zadań administratora należy, przecież sprawne zarządzanie całą infrastrukturą IT. W przypadku dużych firm jest to zazwyczaj kilku osobowy zespół, który ma wystarczającą wiedzę do obsługi ważnych systemów. Na zewnątrz warto zlecać usługi profesjonalnym firmom, które specjalizującą się w danej technologii, przykładowo nasz zespół stale podnosi swoje kompetencje by sprostać zaawansowanym wymogom rynkowym. Szkolenia techniczne stanowią u nas nieodłączną część pracy. Inwestujemy w drogie narzędzia, które pomagają nam projektować nowe, jak również diagnozować już istniejącej sieci. No i cóż, dzięki temu nasi klienci nie muszą prowadzić u siebie zasobów, które przydałyby mi się raz na rok, raz nawet na parę lat.

KU: Okej Sławek, bardzo Ci dziękuję za dzisiejszą rozmowę. Sporo się dowiedziałem, jeżeli chodzi o taką powiedzmy kuchnię związaną z przygotowaniem się do zarządzania, czy w ogóle posiadania sieci przemysłowej LAN i WLAN. Mam nadzieję, że nasi słuchacze również tutaj sporo się dowiedzieli. Także jeszcze raz, bardzo dziękuję, a ze słuchaczami się słyszę w następnym odcinku!

SS: Dziękuje bardzo, cześć !

 

Sprawdź inne nasze podcasty

Urządzenia Auto ID

 
Jednym z tematów odcinka będą zakupy profesjonalnego sprzętu auto ID i to co będę chciał omówić z moim gościem, to pytanie czy w dobie coraz bardziej dostępnego, coraz tańszego sprzętu konsumenckiego, zakup profesjonalnych urządzeń auto ID zwłaszcza wykorzystywanych do takich lekkich procesów nadal ma sens.

Pełna transkrypcja

 

Technologia głosowa we współczesnym handlu

Porozmawiamy o technologii, która jest odpowiedzią na wyzwania pojawiające się w sytuacji, w której trzeba skompletować zamówienia szybko, bezbłędnie i tak naprawdę każda sekunda, każda operacja decyduje o tym, czy firma dostarcza swoje towary szybciej, sprawniej, skuteczniej niż konkurencja.

Pełna transkrypcja

 

Przemysł 4.0 i IoT

 
Dzisiejszy odcinek będzie nie tylko taką pigułą wiedzy praktycznej, biznesowych przykładów, ale również będziemy troszeczkę rozmawiać o takim podejściu bardziej filozoficznym . A o jakim temacie dziś SKK mówi? O przemyśle 4 0.
 

Pełna transkrypcja

 

Wypełnij formularz

SKK S.A.
ul. Gromadzka 54a, 30-719 Kraków
+48 12 293 27 00

    Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji