Podcast dostępny jest również na platformach:                            

 

Dzień dobry! Ja jestem Konrad Uliński, a to jest seria SKK mówi…, czyli podcast o nowoczesnych rozwiązaniach dla przemysłu, handlu i logistyki. Hasło automatyczny magazyn to jeden z najgorętszych trendów i taka rzecz, o którą bardzo często pytają nas nasi klienci. Dlatego do dzisiejszego odcinka podcastu postanowiłem zaprosić kogoś, kto opowie nam o jednej z technologii, która znacznie usprawnia, automatyzuje i optymalizuje procesy logistyczne i magazynowe, wynikające między innymi z odczytu kodów kreskowych, ale nie tylko. Dlatego dziś SKK mówi… o systemach wizyjnych w logistyce.
Zaczynamy !

KU: Gościem dzisiejszego odcinka jest Łukasz Banachowicz z firmy Cognex. Cześć Łukasz!

ŁB: Cześć Konrad

KU: Zanim przejdziemy do właściwych pytań, chciałbym żebyś trochę przedstawił się naszym słuchaczom, opowiedział trochę o tym czym zajmujesz się w firmie Cognex i czym w ogóle zajmuje się firma Cognex.

ŁB: Ok, oczywiście. Tak jak wspominałeś nazywam się Łukasz Banachowicz i odpowiadam za sprzedaż systemów wizyjnych firmy Cognex na terenie Europy wschodniej. Cognex jest to firma, która powstała dokładnie 40 lat temu w roku osiemdziesiątym pierwszym. Została założona przez profesora MIT doktora Roberta Sheermana i tak naprawdę wszystko rozpoczęło się od technologii do Rozszyfrowywania znaków na bazie zdjęć, które zostały robione kamerami, czyli w tamtym przypadku to było tak zwane OCR czyli Optical Character Recogniction, polegające na tym, że na bazie napisu,  który pojawia się nam na zdjęciu oprogramowanie jest w stanie rozszyfrować, co tak naprawdę w tych znakach jest zawarte. No i firma tak naprawdę rozwijała się przez te wszystkie lata głównie w branży produkcyjnej, w zakresie różnego rodzaju już inspekcji wizyjnych i odczytywania różnego rodzaju kodów. No i od paru dobrych lat ma weszła w rynek branży logistycznej również.

KU: Okej, to jak już mniej więcej wiemy trochę zarówno o Tobie jaki o firmie, to chciałbym już zacząć rozmawiać o temacie dla którego Ciebie zaprosiłem, a także, który sygnalizowałem słuchaczom w intro, mianowicie o optymalizacji procesów logistycznych właśnie z wykorzystaniem systemów wizyjnych. To brzmi bardzo skomplikowanie i trochę też jakby bardzo naukowo, bardzo techniczną otoczkę nadałeś temu w swoim wstępie wspominając o MIT, wspominając o bardzo skomplikowanych badaniach naukowych, dlatego opowiedz proszę, wytłumacz nam tak prosto o co chodzi w tej optymalizacji logistyki i jak to właściwie działa.

ŁB: Jasne, no może rzeczywiście brzmi to groźnie, natomiast jak wszędzie dążymy teraz do upraszczania wszystkich naszych rozwiązań jak i procesów. Więc może zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest system wizyjny, bo system wizyjny bardzo często mylnie jest gdzieś tam łączony ze zwykłymi kamerami, które robią zdjęcia, bądź po prostu nagrywają film. System wizyjny różni się od kamery tym, że zawiera swego rodzaju inteligencję. I bardzo łatwo można to porównać do ludzkiego oka i ludzkiego mózgu. Ludzkie oko tak naprawdę służy nam tylko i wyłącznie do pobierania obrazu, natomiast mózg służy do przeprocesowania tej informacji. Dzięki temu właśnie jesteśmy w stanie określić, że to na co patrzymy to jest np. dom, kartka lub stół itd. I tak samo w przypadku systemu wizyjnego, on nie tylko robi zdjęcie, natomiast ze sprawą algorytmów i oprogramowania, które są w kamerze są zawarte, są w stanie nam powiedzieć, że to na co patrzymy to rzeczywiście jest to, czego szukamy. Czyli to może być jakiś ubytek w produkcie na linii produkcyjnej, który chcemy zatwierdzić,  może to być właśnie odczyt kodu kredytu kreskowego no i różnego rodzaju tego typu inspekcję. I teraz jeśli chodzi o inspekcję w branży logistycznej, tak naprawdę zawężamy to do trzech aplikacji i chodzi tutaj ogólnie o usprawnianie odczytu kodów kreskowych, które jak wiemy w powiedzmy środowisku magazynowym są wszechobecne, wymiarowanie produktów, czyli np. może to być stacjonarny bądź dynamiczne sprawdzanie wymiaru danego produktu no i różnego rodzaju inspekcję, czyli np. klasyfikacja paczek na bazie i kształtu czy to jest np. folio pak czy karton, stopień wypełnienia pojemników, kartonów, czy np. właśnie teraz bardzo mocno rozwijające się ze sprawą tapering możliwość rozczytywania napisów na różnych etykietach.

KU: A gdybyś miał te trzy obszary, o których wspomniałeś czyli odczyt kodów, wymiarowanie i inspekcję przełożyć na konkretne procesy, które występują czy to w magazynach, czy w centrach dystrybucyjnych to jakie procesy można automatyzować z wykorzystaniem systemów wizyjnych?

ŁB: Większość procesów, które w tej chwili angażują człowieka czyli operatora, począwszy od najprostszych czyli np. sytuacji, w których operator z czytuje kod czytnikiem ręcznym. Można to zrobić w inny sposób np. za pomocą kamery, która nad stanowiskiem operatorskim byłaby zamontowana i w momencie w którym operator dostaje jakąś paczkę czy też karton, który musi zeskanować, nie musi już brać do ręki czytnika ręcznego tylko po prostu podkłada to pod kamerę i w bardzo szybki sposób jest w stanie ten kod odczytać. Jeżeli chodzi o inne procesy związane z odczytywaniem kodu, to wszystko już zależy tak naprawdę od samego układu magazynu w jaki sposób jest on już zautomatyzowany czy np. czy już istnieją przenośniki, czy są to regały itd. Natomiast w momencie w którym mamy tak jakąś jakiś sposób dynamiki I po tych przenośnikach np. paczki nam się przesuwają operator wciąż jest odpowiedzialny za rozczytywanie albo odczytywanie tego kodu kreskowego, można zastosować właśnie urządzenia, które automatycznie ten kod wykryją, niezależnie gdzie on się znajdzie czy np. byłby to system, który z czytuję kod tylko z jednej ze stron,  bo zawsze tam kod wystąpi, czy może się pojawiać kod na pięciu bądź sześciu stronach, wtedy oczywiście rozwiązanie można zastosować, tak żeby było to już w pełni automatycznie. Jeżeli chodzi o wymiarowanie tutaj podobnie tak naprawdę, bardzo często w magazynach widzimy jeszcze tradycyjne miarki i operatorów, którzy tak naprawdę w momencie kiedy nowy produkt pojawi się na magazynie po prostu podchodzą i mierzą go ręcznie. Czasem no niestety mamy do czynienia z błędem ludzkim, który zamiast 53 cm wpisze 35 cm i nam gdzieś tam całkowicie naszą bazę danych rujnuje można powiedzieć. I tutaj np. można zastosować właśnie urządzenie do wymiarowania, które w danym miejscu operator odkłada dany element i w danym momencie z automatu system pobiera wymiary i przesyła do bazy danych, także jesteśmy gdzieś tam jesteśmy dużo bardziej bezpieczni pod tym kątem. Jeżeli chodzi o inspekcję inne wizyjne, jak np. klasyfikacja obiektów, również może to się odbywać statycznie, najczęściej jak jesteś dynamicznie na przenośnikach, gdzie po prostu oceniamy dany produkt w takim kierunku w jakim chcemy go ocenić.

KU: Automatyzacja procesu, czy w ogóle automatyczny magazyn, czyli coś co w tym momencie wydaje się być tak naprawdę bardzo gorącym trendem w branży logistycznej, to jest coś, co kojarzy się przynajmniej takim osobom jak ja z bardzo rozbudowanymi projektami. Z projektami, które wymagają sporych inwestycji i sporych zasobów, ale również nie tylko mówię o takich nakładach finansowych, ale wynikających z po prostu przygotowania organizacji do samego wdrożenia. Dlatego chciałem się Ciebie zapytać jaki jest próg wejścia w przypadku systemów wizyjnych i czy tak naprawdę rozważając wejście w systemy wizyjne, mówiąc tak kolokwialnie, to czy musimy brać pod uwagę nie wiem przebudowę posiadanego magazynu?

ŁB: Właściwa odpowiedź to: to zależy. Wszystko zależy tak naprawdę od procesu jakie w aktualnej chwili istnieją u klienta, natomiast dążymy do tego, żeby nasze rozwiązania były jak najbardziej przyjazne klientom ich procesom. I tak naprawdę w dużej mierze nie jest potrzebna jakakolwiek zmiana w procesie, tylko zastąpienie niektórych już istniejących rozwiązań, rozwiązaniami opartymi o kamerę. Czyli biorąc znowu za przykład odczyt ręczny, możemy zastosować kamerę tak naprawdę w ten sam sposób podpinając do komputera kamerę przez port USB i symulując tak naprawdę działanie tego czytnika ręcznego, więc finalnie wyjdzie to jako rozwiązanie Plage and Play, które nie wymaga przebudowy. Natomiast jeżeli klient, czy też firma rozważa jakiś większy stopień zwiększenia swojej wydajności czasami może się to wiązać np. z dodaniem jakiegoś przenośnika rolkowego czy taśmowego po to, żeby no w szybszy sposób procesować swoje przesyłki.

KU: A odchodząc od infrastruktury, to czy są jakieś minimalne poziomy, które występują w procesach, nie wiem liczba paczek, czy pracowników, czy skanów. No to tak naprawdę pytając z Twojego doświadczenia. Czy są takie minimalne poziomy, od których opłaca się wdrażać systemy wizyjne?

ŁB: Z naszego doświadczenia tak naprawdę już w bardzo prostych procesach jesteśmy w stanie wdrażać tego typu systemy. Znowu biorąc za przykład odczyt ręczny, odczyt ręczny charakteryzuje się tym, że za każdym razem operator może, albo musi wziąć do ręki czytnik, musi znaleźć kod na paczce, wycelować, zeskanować. Z naszego doświadczenia, montując kamery jesteśmy w stanie taki proces usprawnić o 50%, nawet o 50%, w zależności oczywiście od ilości paczek itd. Co za tym idzie nie ma większego znaczenia ilu mamy pracowników, bo tak czy inaczej możemy efektywność, albo wydajność takiego pracownika zwiększyć. Więc były bardzo wiele sytuacji, w którym były właściwie dwie bądź trzy panie procesujące paczki, natomiast wyniku zamontowania dwóch kamer można było właśnie jedno stanowisko zredukować, bądź po prostu zwiększyć wydajność tych z trzech stanowisk. Więc odpowiadając na Twoje pytania, nie ma jakiegoś tutaj konkretnego poziomu, w którym system wizyjny zaczyna mieć sens, ponieważ usprawnianie może wystąpić na każdym z poziomów.

KU: A ile można w ogóle zaoszczędzić na automatyzacji z wykorzystaniem systemu wizyjnych? Czy Wy jako Cognex macie takie schematy ROI, wiecie mniej więcej w jakim czasie to się zwraca, a może jest to część wdrożenia, może to jest coś co opracowujecie z klientem przygotowując go do zakupu systemu wizyjnego?

ŁB: Jak najbardziej wspieramy klientów w zakresie obliczenia zwrotu danej inwestycji, sprowadza się to tak naprawdę do porównania rozwiązania z wykorzystaniem systemu wizyjnego vs systemu obecnie istniejącego, przeliczamy tak naprawdę ilość paczek, które możemy zeskanować w danym momencie, na godzinę porównując to do kosztów jakie dany pracownik generuje dla firmy i na tej bazie oceniamy zwrot inwestycji, czyli ma to tradycyjny schemat, z tego co widzimy jest to bardzo duża rozbieżność, w wielu przypadkach jesteśmy w stanie ROI osiągnąć na poziomie pół roku, siedem, osiem miesięcy, natomiast w takim już z reguły celem dla firm są to 24 miesiące i jeszcze nam się nie zdarzyło, żebyśmy nie byli w stanie przewyższyć ten zwrot z inwestycji. Ciężko odpowiedzieć tutaj też na to pytanie ile można zaoszczędzić, bo oczywiście to wszystko jest zależne od danego klienta, danego procesu, aczkolwiek no zwroty z inwestycji z reguły są namacalne i widać to po prostu na papierze.

KU: To w takim razie chciałbym, żebyś też powiedział naszym słuchaczom jak w ogóle do takiej inwestycji się przygotować. Jestem szefem firmy, jestem przekonany co do tego, że w moim magazynie, w moim centrum dystrybucyjnym, system wizyjny rzeczywiście usprawni pracę i przyniesie mi wymierne korzyści, związane zarówno z wydajnością jaki efektywnością kosztową. No i ogólnie od czego teraz powinienem zacząć tzn. jak mam się przygotować do tego, żeby takie wdrożenie, kiedy ono już się zacznie, żeby po pierwsze przebiegło sprawnie, jak najszybciej zaczęła pracować operacyjne, ale też no nie sparaliżowało mi reszty procesów, które gdzieś tam w tym magazynie również się gdzieś pojawiają.

ŁB: Ok, znaczy proces jest relatywnie prosty i nie odbiega od innych tego typu implementacji, czyli  naprawdę tak zaczynamy od rozmowy, analizujemy proces, analizujemy potencjalny problem i jego rozwiązanie, następnie nasz zespół tutaj inżynierów aplikacyjnych to rozwiązanie dostosowuje do potrzeb klienta. Istnieje możliwość przetestowania tego rozwiązania zanim zostanie ono wdrożone, wdrożyć je można tam połowicznie powiedzmy, jeszcze nie do końca integrując się z systemami klienta. Następnie po prostu przychodzimy do analizy wyników, czyli wspomnianego między innymi ROI no i wtedy następuje decyzja. W zasadzie, jeśli chodzi jakieś większe przygotowanie nie jest ono wymagane, tak naprawdę cały ten proces jest relatywnie prosty i to na naszych barkach spoczywa właśnie przygotowanie całego rozwiązania i procesu możliwie w jak najszybszy i w najprostszy sposób.

KU: Tak naprawdę mam jeszcze tylko jedno pytanie, natomiast ono wynika z faktu, że wiedząc, czy pracując systemami logistycznymi, zwłaszcza takimi, które w jakiś sposób wchodzą już w istniejącą infrastrukturę, w istniejący ekosystem, to wyrobiłem sobie takie przekonanie, że diabeł tkwi w szczegółach i zazwyczaj tym szczegółem jest właśnie to, z czym się musimy integrować wchodząc do klienta. Czyli zazwyczaj u klienta jest już jakiś RP, jest już jakiś WMS czy jakiś jeszcze inny system wspierający jego pracę. No i teraz pytanie, czy w ogóle klient musi wziąć tak jak np. przy wdrożeniu systemu kompletacji w głosowej, WMS jest bardzo ważnym czynnikiem, to czy w przypadku Cognexa, w przypadku systemów wizyjnych to otoczenie, ta infrastruktura już posiadana to jest coś, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

ŁB: To znaczy, jeżeli chodzi o systemy wizyjne naszym zadaniem jest przekazanie jakichś konkretnych informacji, może to być jakiś kod kreskowy, może to być jakiś wymiar danego produktu, może to być jakaś inspekcja na zasadzie zero-jedynkowego np. okej produkt jest dobry, czy jest produkt zły. I finalnie no jedyne to o co trzeba zadbać to to, gdzie ta rzecz finalnie trafi. My jakby jesteśmy całkowicie elastyczni pod kątem komunikacyjnym, może to być wszelaka forma komunikacji począwszy od najprostszych sposobów typu USB przez połączenia sieciowe renetowe, czy RSowe. Tutaj akurat z naszej strony nie ma żadnych ograniczeń, natomiast wiadomo, że jeśli system w tej chwili nie jest przystosowany do tego żeby jakąś informację pobierać, albo jeszcze nie ma do tego napisanego do tego jakiegoś programu, no to należy to dostosować i w tym przypadku my jako producent systemu wizyjnego już się tym nie zajmujemy, z reguły wspiera nas w takim zakresie firma integratorska, czyli taka jak chociażby SKK.

KU: Czyli podsumowując to, co powiedziałeś tak naprawdę, jeżeli mam jakiś proces, który wymaga odczytu to może być tak jak, nie wiem tak jak mówiłeś na początku nawet najprostsze procesy, czyli przyjęcia, wydania, reklamacji, zwroty. To tak naprawdę już w tym momencie system wizyjny u mnie się sprawdzi i tak naprawdę nie muszę myśleć o tym, żeby zburzyć magazyn i stawiać go od podstaw, bo to też nie o to chodzi. Popraw mnie jeżeli tutaj w tym podsumowaniu popełniłem jakiś błąd.

ŁB: Zdecydowanie, wręcz przeciwnie właściwie zamiast zastanawiać się nad budową nowego magazynu w celu zwiększenia wydajności, można zastanowić się nad możliwością właśnie usprawnienia procesów istniejących już w magazynie. No, bo załóżmy jeżeli mamy dwa magazyny, w których procesy typu właśnie pakowanie, kompletacja, zwroty to są kluczowe procesy, jeżeli je jesteśmy w stanie usprawnić o 50%, no to tak naprawdę już nowy magazyn nie ma sensu, wtedy te dwa magazyny będą tam pracować jak potencjalnie przed usprawnieniem te trzy. Więc oczywiście to jest jakieś tam utopione podejście, natomiast warto na pewno rozważyć i tego typu inwestycje z pewności, no wiążą się z mniejszym nakładem, a mogą przynieść ten sam efekt.

KU: Dziękuję Ci Łukasz bardzo za rozmowę ja już nie mam więcej pytań muszę przyznać, że zaczęliśmy z dość wysokiego CS, bo zaczęliśmy z bardzo skomplikowanymi pojęciami, a tak naprawdę dzięki temu, co nam powiedziałeś to ja osobiście wyrobiłem sobie obraz bardzo przydatnego, bardzo efektywnego systemu, który sprawdzi się tak naprawdę w dzisiejszych czasach, gdzie kanał e-commerce, gdzie logistyka bardzo mocno się rozwija, sprawdzi się tak naprawdę większości firm, które tak naprawdę tego typy procesu u siebie firmie mają.

ŁB: Zgadza się i mówimy tylko i wyłącznie tutaj o nowych wdrożeniach, które miałyby zastąpić systemy manualne. Natomiast nawet w przypadku istniejących już zautomatyzowanych procesów istnieje duża szansa, że system wizyjny uzyska lepszy wynik i tutaj akurat porównuje to do technologii laserowej, która bardzo często jest używana w procesach automatycznych. Przeprowadziliśmy wiele testów na tego typu procesach właśnie typu softery, przenośniki itd. I wciąż byliśmy w stanie uzyskać lepszy poziom odczytu, ze względu właśnie na algorytmy, które mamy zawarte, czyli np. jeśli zdarzy się sytuacja, w której kody są uszkodzone, że są gdzieś tam powyginane, bądź są pod jakąś folią wtedy rzeczywiście technologia laserowa może mieć problem z odczytem takich kodów. Jednak technologia wizyjna tych problemów nie ma, a co za tym idzie po prostu jeszcze bardziej usprawnia cały proces, a wielu przypadkach, przypadku już większych centrów dystrybucji itd. nawet uzysk na poziomie 2-3%, gdzie paczek jest powiedzmy sortowanych 100 tysięcy, robi bardzo znaczącą różnicę. Więc podsumowując wydaje mi się, że można rzeczywiście zacząć od bardzo prostych procesów i w prosty i szybki i stosunkowo niedrogi sposób usprawnić jakość naszego procesu, albo wydajność naszego procesu, a nawet te które wydają się już dobrze zautomatyzowane można warto podejść do wizji i sprawdzić czy niekoniecznie możemy robić to lepiej.

KU: Jeszcze raz dziękuję Ci bardzo za ten poświęcony czas, a naszych słuchaczy zapraszam do wysłuchania kolejnych odcinków podcastu SKK mówi…, ponieważ obiecuję, że o technologiach automatyzujących magazyn, czy o automatycznym magazynie tak mówiąc bardzo ogólnie, jeszcze na pewno będziemy rozmawiać. Dziękuję bardzo.

ŁB: dziękuję również.

 

 

 

Sprawdź inne nasze podcasty

Urządzenia Auto ID

 
Jednym z tematów odcinka będą zakupy profesjonalnego sprzętu auto ID i to co będę chciał omówić z moim gościem, to pytanie czy w dobie coraz bardziej dostępnego, coraz tańszego sprzętu konsumenckiego, zakup profesjonalnych urządzeń auto ID zwłaszcza wykorzystywanych do takich lekkich procesów nadal ma sens.

Pełna transkrypcja

 

Technologia głosowa we współczesnym handlu

Porozmawiamy o technologii, która jest odpowiedzią na wyzwania pojawiające się w sytuacji, w której trzeba skompletować zamówienia szybko, bezbłędnie i tak naprawdę każda sekunda, każda operacja decyduje o tym, czy firma dostarcza swoje towary szybciej, sprawniej, skuteczniej niż konkurencja.

Pełna transkrypcja

 

Sieci przemysłowe

 
Podobnie jak układ nerwowy, sieci koordynują prace właściwie wszystkich obszarów biznesowych i produkcyjnych firmie. Natomiast ich praca jest bardzo często niezauważalna, zwłaszcza kiedy wszystko działa okej, nie zastanawiamy się nad tym jak to wszystko funkcjonuje i dlaczego mamy Internet, mamy WiFi, możemy obsługiwać system.

Pełna transkrypcja

 

Wypełnij formularz

SKK S.A.
ul. Gromadzka 54a, 30-719 Kraków
+48 12 293 27 00

    Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji