Efektywne znakowanie w Akzo Nobel Decorative Paints Sp. z o.o.

Cele wdrożenia

→ Optymalizacja systemu znakowania produktów
→ Automatyzacja kontroli procesu etykietowania

Korzyści z wdrożenia:

lupa_oko
Wzrost kontroli nad procesem znakowania
pudlo
Zwiększenie precyzji naklejania etykiet
ostrzezenie_spadek
Minimalizacja błędów
gory
Znaczne ograniczenie odpadów
zebatka_strzalki-gora
Sprawny przebieg wykonywanych zadań
paleta_slonce
Wyższa jakość opakowań
pieniadze
Oszczędności finansowe
odznaka_wzrost
Poprawa wizerunku firmy

Akzo Nobel to wiodący globalny producent farb, lakierów i chemii specjalistycznej. Firma z siedzibą w Amsterdamie zatrudnia blisko 50 tysięcy osób w około 80 krajach. Jej portfolio obejmuje m.in. takie marki jak: Dulux, Sikkens, International, Interpon, Eka. Akzo Nobel na polskim rynku działa od ponad 20 lat, gdzie posiada rozbudowaną sieć dystrybutorów i mieszalni farb oraz zakład produkcyjny w Pilawie. Spółka dysponuje również fachowym serwisem technicznym dla każdego ze swoich biznesów. Nierozłączną częścią wszystkich procesów realizowanych przez Akzo Nobel jest idea zrównoważonego rozwoju. W 2017 roku firma ponownie objęła pozycję lidera w grupie przedsiębiorstw z branży chemicznej w rankingu Dow Jones Sustainability Index, oceniającym działania największych korporacji na świecie.

 

Na wysoką jakość oferowanych produktów niemały wpływ ma sprawny i nowoczesny sposób ich wytwarzania. Dbając o powyższe aspekty, w roku 2017 Akzo Nobel zdecydowała się na udoskonalenie części procesu produkcyjnego, jakim jest znakowanie wyrobów. Firma potrzebowała systemu znakowania do jednoczesnego naklejania dwóch etykiet na etykietę bazową. Drugim, równoległym wymogiem była weryfikacja poprawności naklejenia etykiet. Dotychczas przedsiębiorstwo korzystało z etykieciarek, które – albo umożliwiały nanoszenie wszystkich wyżej wymienionych etykiet, albo takich, które pozwalały na znakowanie jedynie jedną etykietą. Natomiast żadna z maszyn nie posiadała składowej w postaci automatycznej kontroli wizyjnej.

 

 

Jacek Wielgosz

Starszy Specjalista ds. Inwestycji
Specjaliści z SKK mocno wsłuchali się w potrzeby naszego zakładu, wykazali się dużymi kompetencjami i kreatywnością. Dostarczone urządzenia rozwiązały kłopotliwe dla nas kwestie, przyniosły i stale niosą za sobą wymierne korzyści dla naszego przedsiębiorstw.

Przystępując do realizacji założonego celu, spółka zwróciła się do SKK S.A. z prośbą o propozycję rozwiązania. Biorąc pod uwagę potrzeby klienta, jak również względy ekonomiczne, specjaliści z SKK zaprojektowali i stworzyli rozwiązanie „offline” – nie montowane na liniach produkcyjnych, lecz niezależne stanowisko do prefabrykacji etykiet. Urządzenie służy do takiego przygotowania wszystkich niezbędnych etykiet, aby bezpośrednio znakować nimi produkty. Oznaczanie wyrobów (puszek i wiaderek z farbami) odbywa się na etykieciarkach, w które zakład był wyposażony do tej pory. Co istotne – prefabrykowane etykiety sprawdzają się i są stosowane przede wszystkim na liniach znakujących krótkie serie produkcyjne. To linie o mniejszej wydajności, gdzie dość często następuje zmiana produktów.

Głównymi elementami rozwiązania są: układ przewijający, dwie etykieciarki, dwie kamery, układ sterowania i panel operatorski. To półautomatyczne urządzenie, na które operator zakłada trzy rolki z etykietami. Pierwszą stanowią etykiety bazowe, drugą – etykiety z kodem kreskowym i trzecią – etykiety z chipem koloru (próbką koloru danej farby). Na panelu operator wybiera recepturę, w której zawarte są odpowiednie parametry przebiegu procesu. Zostaje uruchomiony proces prefabrykacji i kontroli wizyjnej etykiet. Efektem końcowym jest rolka z etykietami, którymi finalnie będzie znakowana dana partia produktów (etykiety bazowe z naklejonymi na nich dwoma mniejszymi etykietami – z kodem kreskowym i z chipem koloru). Zdarzają się również partie wyrobów, do których potrzebna i wykonywana jest prefabrykacja nie trzech, a dwóch rodzajów etykiet.

Dzięki urządzeniu do prefabrykacji etykiet wyraźnie zmniejszyła się ilość błędów. Wizyjna kontrola jakości skutkuje naklejaniem zadanej ilości etykiet (weryfikuje ich obecność) oraz w poprawnym miejscu (zwiększa precyzję naklejenia). Sprawdza również czytelność kodów kreskowych. Kolejną korzyścią z wdrożonego rozwiązania jest redukcja odpadów i utrzymywania dużych zapasów materiałów. To wszystko pociąga za sobą wyższą jakość opakowań i oszczędności finansowe.

Z uwagi na pozytywne rezultaty, jakie przyniosło rozwiązanie „offline”, Akzo Nobel postanowiła wdrożyć kolejne tego typu urządzenie w innym wydziale zakładu. W przypadku drugiej maszyny na jednym z rodzajów etykiet dodatkowo drukowane są kody kreskowe (wcześniej były zamawiane). Ponadto został dodany ręczny skaner, za pomocą którego operator odczytuje – wcześniej umieszczony – kod ze zlecenia, co powoduje automatyczne ustawienie receptury w maszynie.
Drugie zaimplementowane rozwiązanie w jeszcze większym stopniu optymalizuje proces produkcyjny, tj. jeszcze bardziej redukuje ilość błędów, odpadów i stanów magazynowych, zwiększa zasoby finansowe oraz czasowe (mniejsza ilość przezbrojeń).

Obydwa stanowiska do prefabrykacji etykiet to urządzenia w pełni zaprojektowane i skonstruowane przez SKK. Oparte są na komponentach Herma, Microscan , Siemens, Honeywell i Markem. Charakteryzują się unikalnymi parametrami – ściśle dostosowanymi do potrzeb i wymogów klienta. Urządzenia zostały objęte rocznymi gwarancjami, a dla operatorów SKK przeprowadziła odpowiednie szkolenia.

Download Case Study in PDF

Poznaj podobne case studies

Etykietowanie w Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o.

Nowy system znakowania produktów zbudowany jest w oparciu o nowoczesną maszynę Herma 362E. Została ona zaprojektowana do użytku nawet w ciężkich, wymagających warunkach, pozostając jednocześnie elegancką i kompaktową. Charakteryzuje się wysoce stabilną i wytrzymałą podstawą ze stali nierdzewnej, podobnie jak elementami odpowiadającymi za regulację i stabilizację produktów.
Czytaj dalej

Innowacyjny system pakowania i etykietowania w Synthos S.A.

Automatyczne aplikatory etykiet od SKK są w pełni zintegrowane z systemami pracującymi wewnątrz firmy, sterownikiem zarządzającym linią produkcyjną oraz oprogramowaniem ERP. Cały proces wytwarzania i naklejania etykiet jest ściśle zsynchronizowany z przebiegiem etapów produkcji.
Czytaj dalej

Swisspor Polska Sp. z o.o. wprowadza system automatycznej identyfikacji

Obecnie system automatycznego znakowania produktów (8 zautomatyzowanych linii) działa we wszystkich czterech zakładach produkcyjnych firmy Swisspor w Polsce. Urządzenia zainstalowane na końcu linii produkcyjnej drukują a następnie naklejają etykiety na zapakowane wcześniej produkty. Teraz ich etykietowanie przebiega szybko i sprawnie, co pozwala na większą kontrolę nad procesem kompletacji, a tym samym zmniejsza liczbę błędów.
Czytaj dalej

Wypełnij formularz

SKK S.A.
ul. Gromadzka 54a, 30-719 Kraków



    Napisz email

    Skontaktuj się z nami za pomocą poczty elektronicznej

    Zadzwoń

    Skontaktuj się z nami telefonicznie

    Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji